VOTE MOB OŁAWA – jak mieszkańcy miasta szukali powodów do głosowania. Akcja trzymała w napięciu!
W sobotę 1 października Fundacja Inicjatyw Społecznych i Kulturowych Grejpfrut w ramach projektu "Akademia aktywnych liderów i liderek" przeprowadziła w Oławie pierwszy w Polsce i drugi na świecie (pierwszy: kwiecień 2011, Kanada) Vote mob.
Akcja skierowana była do mieszkańców i mieszkanek powiatu oławskiego, ale mile widziany był każdy, kto zechciałby zjawić się na oławskim rynku i wziąć w niej udział. Wydarzenia, które miały miejsce pokazały, że pomimo pewnego zmęczenia kampaniami wyborczymi i wrażenia, że w tym okresie słowo "wybory" może kojarzyć się tylko z konkretnymi partiami i ludźmi, mieszkańcy i mieszkanki Oławy potrafią spojrzeć na głosowanie szerzej niż jedynie przez pryzmat kandydatów.
Vote mob nie wspierał żadnej z partii, ani żadnego z kandytatów, czy kandydatek, miał na celu zwrócenie uwagi na ważny problem, jakim jest niska frekwencja wyborcza. Podkreślenie idei prawa głosu oraz wskazanie mnogości powodów, które ludzie mają, żeby głosować, służyło zachęceniu obywateli i obywatelek, którzy z tego prawa rezygnują, nie chodząc na wybory, nie głosując, aby w tym roku zmienili swoją postawę na aktywną!
Do przybycia na Vote moba w sobotę zachęcały plakaty rozwieszone w Oławie, Marcinkowicach, Domaniowie i Jelczu – Laskowicach; a także ulotki, które streszczały charakter akcji. Ponadto zorganizowano promocję w portalach społecznościowych.
Z samego rana na oławskim rynku stanęły dwa namioty – informacyjny, gdzie liderzy i liderki przygotowywali materiały informacyjne, promocyjne dla mieszkańców i mieszkanek. Uczestnicy i uczestniczki akcji rozdawali powody lub udostępniali materiały do wypisania własnego powodu, który już o godzinie 12.00 będzie można zaprezentować. Drugi namiot był przeznaczony dla dzieci, zorganizowano w nim stanowisko plastyczne, konkursy, malowanie twarzy. Postawienie na kolor i odrobinę hałasu okazało się strzałem w dziesiątkę. Stanowiska przyciągały uwagę, pojawiało się coraz więcej zainteresowanych akcją ludzi.
Około godziny 11.10 przez Oławę przebiegła nietuzinkowa ekipa. Tego mało kto się spodziewał: złodziej wraz ze swoją pomocniczką pędził ze skradzionymi powodami w kierunku rynku. Porywając skrzynię z powodami, głośno manifestował, że w żaden sposób jej nie odda, ale wysadzi w powietrze, żeby mieszkańcy i mieszkanki Oławy nie mogli pójść na wybory (bo niby po co, skoro powodów nie ma?!). Złodziejaszków pędzących przez miasto gonił Kapitan Grejpfrut. Jego misja – uwolnić powody! Dopadł ich na rynku, w ostatniej chwili rozbroił ładunek wybuchowy, uwolnił powody i rozdał osobom zgromadzonym na rynku. Akcja miała na celu rozluźnienie atmosfery, zwrócenie uwagi, również najmłodszych, którzy dzięki niej być może zapytają "Tato, mamo a wasz powód?". Ten performance miał przyciągnąć do centrum wydarzeń, które po nim nabierały coraz szybszego tempa.
Vote mob polegał na zebraniu się w miejscu wyznaczonym czerwonym kwadratem i na podany znak podniesieniu do góry swoich powodów do głosowania na kartkach. Czerwony kwadrat był odwzorowaniem naszego logo oraz nawiązaniem do kratek, w których stawia się krzyżyk na kartach do głosowania. Zachęcali do tego liderzy i liderki oraz członkowie i członkinie fundacji przez rozmowy i żywe dyskusje ze zbierającymi się ludźmi, nawoływania przez megafon - mało kogo pozostawił obojętny. Godzina 11.30 – próba, ile osób będzie chciało pokazać swój powód w czerwonym kwadracie? Nie było źle, ale będzie lepiej, bo już o 12.00 ludzi, którzy podnosili kartki z powodami, było trzy, cztery razy więcej! O 12.00 powstało pamiątkowe zdjęcie z kamienicy - każdy, kto wziął udział w akcji, może się na nim odnaleźć.
Wydarzeniom na rynku towarzyszyła akcja malowania stópek na oławskich chodniakach. Białe ślady przeplatane logo "Znajdź swój powód" prowadziły do lokali wyborczych, a także na oławski rynek – na vote moba. Stópki pojawiły się w tygodniach poprzedzających vote mob i wybory, miały być zaskoczeniem, malowane w nocy powitały rano mieszkańców i mieszkanki spieszących się do swoich zajęć i przypominały o trasach, którymi każdy powinien się udać 9 października.
W sobotę na rynku w Oławie pojawili się fotoreporterzy i ekipy telewizyjne, relacje z pierwszego w Polsce vote moba są już dostępne w internecie. Być może zapoczątkuje on nową modę w Polsce? Niechaj tego typu, spontaniczne akcje, skierowane również do młodych ludzi uwolnią głos tłumu (z ang. vote mob), niechaj będzie lepiej słyszany. Idea budowania społeczeństwa obywatelskiego, świadomego swoich praw i obowiązków, może być krzewiona na różne sposoby, również te, które odwołują się do zabawy i podkreślają rolę jednoczenia się w danej sprawie. Taką sprawą, która powinna być ważna dla każdego z nas są wybory. 9 października spotkamy się w lokalach wyborczych, oby nikogo nie zabrakło.
Projekt został dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz wsparty finansowo przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.
Pobierz
-
201109282152060719
685577_201109282152060719 ・38.72 kB
Źródło: informacja nadesłana