Poznaliśmy laureatów konkursu Lodołamacze 2020. Kapituła regionu łódzkiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego przyznała pierwsze miejsce w kategorii Dziennikarz Bez Barier redaktorowi naczelnemu portalu Niewidzialni.eu.
Portal Niewidzialni.eu został uruchomiony w 2009 roku. Jego twórcą i redaktorem naczelnym jest Bartosz Szpurek, który koordynuje również prace redakcji portali: Niewidzialni-leszno.pl, Niewidzialni-moto.pl, Niewidzialni-speedway.pl, Niewidzialni-taxi.pl, oraz radia Niewidzialni FM. Niepełnosprawny dziennikarz specjalizuje się w pisaniu artykułów poświęconych problemom i sukcesom osób z niepełnosprawnościami, oraz prowadzeniem programów radiowych z udziałem osób niepełnosprawnych i działających na rzecz niepełnosprawnych. Ale to tylko część codziennych obowiązków redaktora naczelnego… Szpurek pisze także scenariusze do spotów i jingli emitowanych na antenie radia Niewidzialni FM, nadzoruje sesje nagraniowe z udziałem lektorów, oraz projektuje banery reklamowe dla firm promujących się na portalach Grupy Niewidzialni.
Kapituła konkursu Lodołamacze 2020, regionu łódzkiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego przyznała pierwsze miejsce w kategorii Dziennikarz Bez Barier redaktorowi naczelnemu portalu Niewidzialni.eu za przełamywanie stereotypów i kształtowanie szczególnej wrażliwości społecznej ukierunkowanej na potrzeby osób niepełnosprawnych. Bartosz Szpurek odebrał certyfikat i statuetkę konkursu Lodołamacze 2020 podczas gali, która odbyła się 10 września w EC1 Łódź – Miasto Kultury.
„Byłem bardzo zaskoczony, kiedy otrzymałem telefon z zaproszeniem na to wydarzenie. O tym, że zostałem laureatem konkursu, dowiedziałem się na miejscu, kiedy wyczytano moje nazwisko. Nigdy nie dostałem żadnej nagrody i nie czułem potrzeby bycia kimś ważnym. Nawet kiedy pracowałem w telewizji, nie postrzegałem siebie jako celebrytę, kogoś kto chce za wszelką cenę robić karierę. Praca, którą wykonuję jest moją pasją, celem w życiu. Przekazuje informacje czytelnikom i słuchaczom, którzy są moimi recenzentami oraz pracodawcą. To oni oceniają, komentują, wpływają bezpośrednio na statystki oglądalności. Nie wiem kto, a także ile osób udzieliło mi takiego kredytu zaufania, ale bardzo dziękuję za wszystkie oddane głosy. To miła niespodzianka, szczególnie w tym roku, który jest dla mnie dość trudny. Straciłem kilka ważnych osób, które były obecne w moim życiu, poza tym pojawiły się małe problemy zdrowotne, które mam nadzieję uda się rozwiązać” – powiedział Bartosz Szpurek.
Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON, której założycielem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych już od 15 lat przyznają prestiżowe statuetki dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie – Lodołamacze. Istotą Kampanii jest przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych, integracja osób niepełnosprawnych i stworzenie im szansy na pełne uczestnictwo w życiu społecznym, zachęta do tworzenia nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych oraz podnoszenia standardu już istniejących stanowisk.
Bartosz Szpurek w środkach społecznego przekazu pracuje od 1998 roku. W latach 1999-2013 współpracował z wieloma redakcjami prasowymi. Publikował na łamach Dziennika Informacyjnego ABC, Merkuriusza Leszczyńskiego, Nowej Elity, Przeglądu Regionalnego, Głosu Wielkopolskiego, Magazynu Integracja, Kultury Koszalińskiej, kierował redakcjami: Kuriera Studenckiego i Bliżej Siebie. Przygotowywał też programy dla Telewizji TVN, Telewizji Leszno i radia Elka Leszno.
Pedagogiką specjalną interesuje się od 2002 roku. Prowadzi wykłady na temat ukazywania problematyki niepełnosprawności w środkach społecznego przekazu oraz egzystencji osób niepełnosprawnych w Polsce i w krajach Unii Europejskiej. W latach 2004-2010 napisał i wydał cztery publikacje poświęcone problematyce niepełnosprawności: Niepełnosprawni w Polskim systemie edukacji, Niepełnosprawni w Unii Europejskiej, Niepełnosprawni w środkach społecznego przekazu, Osoba z niepełnosprawnością w transporcie miejskim.
W ramach projektu Media Disability realizowanego przez Fundację Kreatywni Niewidzialni tworzy i redaguje serwisy internetowe poświęcone tematyce niepełnosprawności: Niewidzialni.eu, Niewidzialni-leszno.pl, Niewidzialni-moto.pl, Niewidzialni-taxi.pl, Niewidzialni-speedway.pl oraz prowadzi radio internetowe dla osób z niepełnosprawnościami Niewidzialni FM.
Źródło: Fundacja "Kreatywni Niewidzialni"