4 marca 2020 roku Minister Zdrowia poinformował o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce, a już 13 marca wydano rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Wszystkie oczy skierowane były wtedy na medyków, którzy stanęli w pierwszym szeregu do walki z wirusem.
Dosyć szybko zaczęły pojawiać się informacje o niewystarczającej liczbie strojów ochronnych i testów na obecność koronawirusa pracowników służby zdrowia. Z drugiej strony dyrekcje wielu szpitali zakazywały swoim pracownikom wypowiadania się publicznie na ten temat. W ten sposób opinia publiczna została pozbawiona rzetelnych informacji na temat sytuacji w służbie zdrowia w czasie pandemii.
Chcąc, by obywatele mieli dostęp do tych istotnych przecież dla nich informacji, Sieć Obywatelska Watchdog Polska zapytała szpitale, jak wyglądo wówczas ich przygotowanie do walki z SARS-CoV-2.
W artykule "Szpitale i covid - raport" przedstawiamy nasze najważniejsze ustalenia, a po szczegóły odsyłamy do pełnego raportu.
Źródło: Sieć Obywatelska Watchdog Polska