Szpital z Kenii zainteresowany pogłębieniem współpracy z MedApp
Dzięki wolontariuszom ze stowarzyszenia Leczymy z Misją oraz systemowi CarnaLife przebadano 150 pacjentów z kenijskiego szpitala w Kyeni. U 30 proc. z nich zdiagnozowano nieprawidłowości w pracy serca. Efekty działań spotkały się z dużym uznaniem lekarzy z tamtejszej placówki. Szerszej implementacji rozwiązań MedApp może pomóc refundacja.
W ramach projektu, prowadzonego przez stowarzyszenie Leczymy z Misją, do szpitala Consolata w miejscowości Kyeni, w prowincji Embu pojechał zespół studentów medycyny wraz z lekarzem specjalistą. Praca wolontariuszy miała na celu przeszkolenie pielęgniarek z zakresu obsługi urządzeń EKG oraz lekarzy z zakresu interpretacji badania, przy wykorzystaniu sprzętu i oprogramowania CarnaLife. Efektem inicjatywy ma być przygotowanie gruntu do rozwoju diagnostyki kardiologicznej w tamtym regionie.
Szpital Consolata jest dużym i ważnym lokalnym ośrodkiem zdrowia, posiadającym ponad 200 łóżek. Zapewnia podstawową opiekę medyczną w zakresie oddziałów: pediatrycznego, położniczego i internistycznego. W jego ramach działa także przychodnia oraz klinika dla pacjentów z HIV. Co istotne, placówka zmaga się z brakiem specjalistycznego sprzętu. W konsekwencji część pacjentów, wśród których są także osoby z podejrzeniem zaburzeń kardiologicznych, przekazywana jest szpitalowi wyższej referencji w Embu (30 km od Kyeni), gdzie koszt przeprowadzenia badania EKG to 70 USD, zaś EKG uzupełnionego o echo serca to 130 USD. Dla większości chorych jest to cena zaporowa, tym samym nie ma szans na ich dalszą diagnostykę i leczenie.
Według danych z 2015 r. prewalencja (częstość występowania choroby) wirusa HIV w Kenii kształtuje się na poziomie 5,9 proc. Jednym z istotnych skutków zainfekowania wirusem jest zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Bardzo często choroby kardiologiczne są pierwszą oznaką zakażenia wirusem i mogą nakierować lekarza na właściwą diagnozę. Biorąc pod uwagę te czynniki, pacjenci z tą dolegliwością wymagają szczególnej opieki kardiologicznej, gdzie badanie EKG jest podstawą.
Wprowadzenie badania EKG wspomaganego systemem CarnaLife miało kluczowe znaczenie dla poprawy jakości leczenia w szpitalu Consolata. Możliwość wykonywania badania na miejscu jest równoznaczna z brakiem konieczności wysyłania pacjentów do oddalonej placówki w Embu i narażania ich na ponoszenie dodatkowych kosztów. Kenijski system ubezpieczeń zdrowotnych (NHIF) zakłada bowiem możliwość refundacji diagnostyki prowadzonej w szpitalu w Kyenii.
O MedApp:
MedApp to notowana na NewConnect spółka działająca w jednej z najszybciej rozwijających się branż na świecie - telemedycynie. Produktem stworzonym i rozwijanym przez firmę jest analityczny system telemedyczny Carna Life, skierowany do pacjentów, lekarzy i placówek medycznych. System znajduje zastosowanie w takich dziedzinach jak: kardiologia, diabetologia, dietetyka, choroby cywilizacyjne oraz obrazowanie 3D/4D. MedApp planuje zdobywać globalne rynki, szczególnie USA oraz kraje Bliskiego Wschodu.
Leczymy z Misją:
Leczymy z Misją to niezależne stowarzyszenie, którego celem jest niesienie pomocy rozwojowej w kenijskich szpitalach misyjnych poprzez wysyłkę sprzętu medycznego oraz prowadzenie szkoleń dla personelu. Inicjatywa wywodzi sie z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, a w obecnym kształcie tworzy ja 70 studentów kierunków medycznych współpracujących z lekarzami z całej Polski.
Źródło: Stowarzyszenie "Leczymy z Misją"