(PAP) Zakończyły się konsultacje społeczne prezydenckiej propozycji ustawy samorządowej. Teraz doradcy Bronisława Komorowskiego pracują nad ostatecznym kształtem projektu.
Prezydencki projekt ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w samorządzie terytorialnym, współdziałaniu gmin, powiatów i województw oraz o zmianie niektórych ustaw reguluje m.in. sposoby wpływu mieszkańców na funkcjonowanie organów samorządu, wprowadzając wysłuchanie obywatelskie, interpelację obywatelską oraz obywatelską inicjatywę uchwałodawczą. Umożliwia tworzenie przez gminy funduszu inicjatyw lokalnych.
Stwarza możliwość powołania unii organów miast na prawach powiatu i sąsiadujących powiatów ziemskich. Wprowadza też mechanizmy współpracy samorządów w zakresie zagospodarowania przestrzennego i polityki regionalnej.
Prezydencki minister Olgierd Dziekoński w dniach 11 - 20 kwietnia 2011 roku uczestniczył w spotkaniach w Białymstoku, Szczecinie, Kielcach, Gliwicach, Opolu, Poznaniu, Bydgoszczy oraz w Warszawie. Wzięli w nich również udział przedstawiciele władz samorządowych i organizacji obywatelskich.
Samorządowcy za korzystne zmiany uznają m.in. dążenie do wzmocnienia współpracy samorządów. Zwracają jednak uwagę na to, że wdrożenie propozycji zwiększającej udział obywateli w funkcjonowaniu samorządów będzie wymagało dodatkowych środków finansowych i zatrudnienia większej liczby urzędników, którzy będą obsługiwali te nowe zadania.
Różne opinie wywołała także idea stworzenia Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Zdaniem niektórych samorządowców w projekcie zabrakło rozwiązań dotyczących jednomandatowych okręgów w wyborach samorządowych. Przedstawiciele powiatów chcieliby natomiast, żeby w projekcie znalazł się zapis bezpośredniego wyboru starosty. Podczas konsultacji społecznych minister Dziekoński przedstawił założenia do projektu ustawy, a podmioty uczestniczące w konsultacjach przedstawiły swoje oceny i uwagi. Każdemu spotkaniu towarzyszyła dyskusja oraz briefing prasowy. Współorganizatorami spotkań byli: Śląski Związek Gmin i Powiatów, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski oraz Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.
Zespół do spraw samorządu terytorialnego w Kancelarii Prezydenta RP pracuje nad projektem ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w samorządzie terytorialnym, o współdziałaniu gmin, powiatów i województw oraz o zmianie niektórych ustaw. W jego pracach uwzględniane są stanowiska, uwagi i opinie, zgłoszone podczas konsultacji społecznych oraz uwagi i wnioski nadesłane do Kancelarii Prezydenta RP.
Projekt ustawy powstał w wyniku pracy społecznych doradców prezydenta RP ds. samorządu oraz spotkań z przedstawicielami środowisk samorządowych. Profesorowie Michał Kulesza, Jerzy Regulski, Paweł Swianiewicz oraz dr Jarosław Neneman są doradcami prezydenta i ekspertami Forum Debaty Publicznej "Samorząd dla Polski". Koordynatorem zespołu jest sekretarz stanu Olgierd Dziekoński.
Zawarte w projekcie rozwiązania są oparte na „Białej Księdze Samorządu” przedłożonej przez korporacje samorządowe oraz na uwagach i wnioskach zgłaszanych w ramach poszczególnych spotkań Forum Debaty Publicznej.
Czytaj też:
Źródło: Serwis samorządowy PAP www.samorzad.pap.pl