Szkoły na rzecz zrównoważonego rozwoju – trwa rekrutacja do programów Centrum Edukacji Obywatelskiej
Świat oparty na pokoju, sprawiedliwości i zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju to nie tylko idealna wizja przyszłości, ale także zobowiązanie podjęte przez ONZ w 2015 r. Szkoła może i powinna wyjaśniać uczniom i uczennicom globalne współzależności oraz kształtować postawę współodpowiedzialności za otaczający ich świat. Centrum Edukacji Obywatelskiej zaprasza szkoły do bezpłatnych programów edukacji globalnej – trwa rekrutacja.
Świat, w którym żyjemy, jest złożony i stale się zmienia. W związku z postępującą globalizacją coraz więcej występujących zjawisk jest ze sobą powiązanych, lub też zależą od siebie nawzajem. Zjawiska te nazywamy współzależnościami globalnymi. Mogą one dotyczyć społeczności, państw, instytucji, ale i poszczególnych osób, chociaż często ludzie ci są oddaleni od siebie o setki lub tysiące kilometrów. Współzależności dotyczą różnorodnych aspektów ludzkiej działalności, które wzajemnie się przenikają, takich jak kultura, środowisko, ekonomia, społeczeństwo, polityka czy technologie. Globalna sieć powiązań łączy ludzi, miejsca i wydarzenia na całym świecie.
Edukacja globalna to część kształcenia obywatelskiego i wychowania, która rozszerza ich zakres przez uświadamianie istnienia zjawisk i współzależności globalnych. Jej głównym celem jest przygotowanie odbiorców i odbiorczyń do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości.
Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z ofertą bezpłatnych programów dotyczących edukacji globalnej i ekologicznej Centrum Edukacji Obywatelskiej w semestrze letnim 2019 r. przygotowanych z myślą o zaangażowaniu całych społeczności szkolnych. Udział we wszystkich programach jest bezpłatny. 1. Program „Rozmawiajmy o uchodźcach” Pomożemy Ci wyjaśnić młodzieży przyczyny i skutki współczesnych migracji ludności na świecie. Pokażemy, jak uczyć krytycznego myślenia, argumentowania i wymiany opinii oraz poglądów w atmosferze wzajemnego szacunku. Dzięki wsparciu Centrum Edukacji Obywatelskiej ponad 500 nauczycieli i nauczycielek z całej Polski, przeprowadziło z ponad 10 tysiącami uczniów i uczennic lekcje i spotkania z poszanowaniem różnych punktów widzenia na temat zjawiska migracji. Rekrutacja trwa do 28 lutego. Więcej informacji i zgłoszenia: https://migracje.ceo.org.pl/content/jak-dolaczyc
2. Program „W świat z klasą” Zachęcamy do udziału w kursach e-learningowych nauczycieli i nauczycielki języka polskiego oraz geografii ze szkół podstawowych (oddzielne kursy dla każdego przedmiotu), Kursy pomogą włączyć zagadnienia edukacji globalnej i Celów Zrównoważonego Rozwoju do zajęć przedmiotowych. To doskonała okazja do zdobycia nowej wiedzy i wykorzystania jej w swojej pracy, bowiem edukacja globalna wspiera lepsze uczenie się poprzez pokazywanie tematów przedmiotowych z innych perspektyw, wzrost atrakcyjności lekcji oraz podniesienie poziomu zaangażowania uczących się. Rekrutacja do 28 lutego. Więcej informacji i zgłoszenia:: http://bit.ly/WSK_kurs
3. Program „Klimat to temat” Celem programu jest poznanie konsekwencji zmiany klimatu na świecie i w naszym najbliższym otoczeniu. Biorąc udział w „Klimat to temat” mamy możliwość osobistego wpływu na ograniczenie lub łagodzenie tej zmiany na poziomie lokalnym oraz globalnym. Rekrutacja do 25 lutego. Więcej informacji i zgłoszenia: http://bit.ly/KTT_2019
4. Program „Girls into Global Stem” Weź udział w warsztacie „Dlaczego Dziewczyny ocalą Planetę?” dla nauczycieli i nauczycielek. Jak w inspirujący oraz interesujący sposób włączyć elementy edukacji globalnej do zajęć? Jak zadbać o to, by lekcje były wolne od stereotypów płci? Jak wykorzystywać na lekcjach narzędzia internetowe (praca z ebookiem, aplikacje)? Jak połączyć wszystkie powyższe tematy i zachęcić dziewczęta do nauki, badań i kariery w obszarze przedmiotów ścisłych i przyrodniczych? Zapraszamy na warsztat „Dlaczego Dziewczyny ocalą Planetę?” po odpowiedzi, wiedzę, inspiracje i nowe narzędzia do pracy z młodzieżą (26 marca 2019 roku w Warszawie). Zgłoszenia do 15 marca.
Więcej informacji i zgłoszenia: www.globalna.ceo.org.pl/programy/girls-into-global-stem Kontakt: Marta Kałużyńska, koordynatorka projektów w Dziale Edukacji Globalnej i Ekologicznej e-mail: marta.kaluzynska@ceo.org.pl tel. tel. 22 825 05 50 wew. 208 Centrum Edukacji Obywatelskiej jest największą polską organizacją pozarządową działającą w sektorze edukacji. Od 25 lat zmieniamy polską szkołę i konsekwentnie pracujemy na rzecz tego, by młodzi ludzie uczyli się mądrzej i ciekawiej, a praca nauczycieli i nauczycielek oraz dyrektorów i dyrektorek była bardziej efektywna i satysfakcjonująca. Wprowadzamy do szkół nowoczesne metody nauczania oraz ocenianie kształtujące. Prowadzimy programy, które pomagają młodym ludziom zrozumieć świat, rozwijają krytyczne myślenie, wiarę we własne możliwości, uczą przedsiębiorczości i odpowiedzialności, zachęcają do angażowania się w życie publiczne i działania na rzecz innych. Rocznie realizujemy ponad 20 programów edukacyjnych, współpracując z 4 tys. szkół w Polsce, szkoląc 20 tys. nauczycieli i dyrektorów oraz angażując do działania ponad 100 tys. młodych ludzi.
Źródło: Centrum Edukacji Obywatelskiej