W ostatni weekend (21 - 22 listopada 2009) wolontariusze Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ uczestniczyli w warsztatach pt. "Budowanie zespołu i współpracy w grupie, komunikacja interpersonalna wśród wolontariuszy".
Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na dwie mniejsze grupy i w takim gronie pracowali na przemian z Iwoną Tarczewską - prowadząca warsztaty z „Komunikacji interpersonalnej" oraz z Anitą Skowrońską - prowadząca warsztaty z "Budowania zespołu i współpracy w grupie". W trakcie pobytu Olga Karpińska - pedagog, prowadziła wspólnie dla grupy I i II warsztaty pt. "Wsparcie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami", a także udzielała indywidualnych porad.
Poranny sobotni wykład z pedagogiem Olgą Karpińską rozpoczął się w gronie wszystkich przybyłych wolontariuszy. Dzięki spotkaniu uczestnicy wspólnie wyodrębnili czynniki zależne i niezależne od nas - wpływające na powodzenie działań. Ustalone zostały preferencje związane z odbiorem komunikatorów, jak również rodzaj działań, w jakie wolontariusz chce się włączyć w ramach działalności Fundacji PODAJ DALEJ.
Po tych zajęciach przez cały weekend Olga udzielała indywidualnych porady pedagogicznych.
Podczas warsztatów z "Komunikacji interpersonalnej" wolontariusze m.in. poznali dwa sposoby komunikacji międzyludzkiej (werbalny i niewerbalny). Prowadząca Iwona w swoim programie głównie nastawiła się na ćwiczenia praktyczne obrazujące zastosowanie obu rodzajów komunikacji, w codziennym życiu. W niespotykany sposób uczestnicy mieli okazję sprawdzić się w nowych dla siebie rolach np. uzyskując nagle tytuł Doktora Habilitowanego. Warsztaty te ujawniły również umiejętności radzenia sobie z własnymi emocjami.
Ćwiczenia te były zatem niepowtarzalną szansą, by na „własnej skórze" przekonać się o skutkach nieprawidłowego użycia mowy ciała, nadmiernej gestykulacji, czy traktowania kogoś z poziomu wyższości.
Warsztaty z "Budowania zespołu i współpracy w grupie" prowadzone przez Anitę miały na celu wypracowanie istotnych zasad dobrej współpracy, technik kreatywnego myślenia, sposobów rozwiązywania problemów i konfliktów w zespole.
Zarówno grupa I oraz II na podstawie ćwiczeń analizowała sposoby budowania efektywnego zespołu, etapy rozwoju grupy, role osób i zadania lidera. Uczestnicy warsztatów wspólnie z prowadzącym omówili zjawisko charakteryzujące decyzje grupowe (przesunięcie ryzyka odpowiedzialności, syndrom grupowego myślenia) oraz motywowanie do efektywnej pracy.
Całe weekendowe warsztaty pt. "Budowanie zespołu i współpracy w grupie, komunikacja interpersonalna wśród wolontariuszy" ukazały poczucie przynależności i potrzebę akceptacji przez grupę, do której się przynależy, ponieważ każdy pragnie być dostrzeżony i ceniony przez innych. Uczucie wspólnoty i akceptacji na pewno jest silniejsze, jeżeli członkowie danej grupy poznają się bliżej. Wzajemne poznanie się (a przez to również nawiązanie kontaktów) ułatwia wspólna zabawa, różnego typu gry wywołujące działania spontaniczne, nieskrępowane niczym gesty, mimikę.
Prowadzące warsztaty Anita i Iwona nastawiły się na gry interakcyjne, które poprawiając komunikację, dają poczucie wspólnoty z innymi, poznanie reakcji własnych i osób drugich.
Zabawy te jak np. kładka nad przepaścią, prawda czy fałsz, skojarzenia, zawsze wywołują ruch, ożywienie, rozluźnienie psychiczne oraz pozbycie się krępującej maski własnych uprzedzeń, lęków i napięć. Radość płynąca z gier interakcyjnych i wspólne przeżywanie tej radości prowadzą do lepszego poznania się i nawiązanie wspaniałych kontaktów.
Na zakończenie w niedzielę odbyła się ewaluacja warsztatów, na której już przeszkoleni wolontariusze z osobna opowiadali o tym, czego się nauczyli oraz o jaką wiedzę i umiejętności się wzbogacili. Otrzymali również materiały tematyczne opracowane przez prowadzących, by mogli do nich wracać i korzystać w swojej pracy wolontarystycznej.
Olga Karpińska, Iwona Tarczewska, Anita Skowrońska
projekt współfinansowany z budżetu Miasta Konina
Źródło: Fundacja PODAJ DALEJ