Szkolenia i superwizje dla pracowników pomocy społecznej. Jak pomagać migrantom wojennym z Ukrainy?
Przez ponad dziesięć miesięcy Polskie Towarzystwo Superwizji Pracy Socjalnej przeprowadzało szkolenia i superwizje dla przedstawicieli sektora pomocy społecznej, którzy wspierają migrantów wojennych z Ukrainy. Działania w ramach wspólnego projektu z UNICEF objęły dwanaście miast oraz pobliskie gminy w Polsce i realizowane były przez 180 grup superwizyjnych. Czego dotyczyły? Z jakimi problemami związanymi z migracją spotyka się polska pomoc społeczna? Jakie kompetencje są przydatne w pracy z ludźmi, którzy uciekli przed działaniami zbrojnymi?
Wojenna pożoga, jaka jest efektem agresji Rosji przeciwko Ukrainie, skutkuje masowym przemieszczeniem się obywateli najechanego kraju. Straż Graniczna szacuje, że od lutego 2022 roku granicę Polski przekroczyło ponad 16,5 mln ludzi. Po opuszczeniu swoich domów część z nich stara się odbudować swoje życie na nowo w Polsce. Nierzadko ekstremalna sytuacja, w jakiej się znaleźli wpływa na ich funkcjonowanie – zarówno pod względem finansowym czy prawnym, jak i w sferze relacji rodzinnych oraz osobistych.
Wsparcie w czasach masowej migracji: Projekt Polskiego Towarzystwa Superwizji Pracy Socjalnej i UNICEF
– Nie ulega wątpliwości, że masowy napływ obywateli Ukrainy do Polski, to znaczne wyzwanie dla już i tak obciążonego systemu pomocy społecznej – zaznacza Agata Walerowicz z Polskiego Towarzystwa Superwizji Pracy Socjalnej.
– W odpowiedzi na ogromne zapotrzebowanie, zarówno ze strony specjalistów z takich podmiotów jak m.in. MOPS czy OPS, uruchomiliśmy wspólnie z UNICEF inicjatywę, mająca wesprzeć pomoc społeczną w zakresie podnoszenia kompetencji potrzebnych przy pracy z migrantami wojennymi – dodaje Walerowicz. Jak podkreśla koordynatorka projektu z PTSPS, znaczną część szkoleń poświęcono pracy z dziećmi i ich opiekunami.
Główny cel projektu to zapewnienie dzieciom doświadczającym konfliktu zbrojnego na Ukrainie i ich opiekunom dostępu do wysokiej jakości usług świadczonych przez system pomocy społecznej. – Wspólnie z UNICEF chcemy, aby nasze działania przyczyniły się do poprawy dobrostanu dzieci, a także wzmocnienia sieci społecznych i zwiększonego udziału migrantów w życiu codziennym – zwraca uwagę Walerowicz.
Skala wyzwania a system w Polsce
– Zainteresowanie szkoleniami i superwizjami przerosło nasze oczekiwania – stwierdza Agata Walerowicz. – Migranci wojenni, niejednokrotnie nie znający języka polskiego, funkcjonujący wcześniej w odmiennym systemie prawnym, trafili nie tylko do wielkich miast, ale także do mniejszych ośrodków – miasteczek, wsi. W dwunastu ośrodkach w Polsce udało nam się przekazywać know-how, prowadzić konsultacje czy podnosić kompetencje wśród osób zaangażowanych we wsparcie – akcentuje przedstawicielka PTSPS, która odpowiada w organizacji za współpracę z UNICEF.
Dzieci w konflikcie. Wsparcie dla tych, którzy pracują z najmłodszymi
Przez dziesięć miesięcy eksperci i specjaliści z PTSPS dzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami z wieloma osobami zaangażowanymi w pomoc społeczną. Jaka jest specyfika pracy z migrantami wojennymi z Ukrainy?
– To ludzie, którzy często przeszli traumę. Na ich oczach zginęli najbliżsi, zawalił się cały świat, tracili dorobek życia. To wywiera ogromny wpływ na psychikę. Czasem ciężko się pozbierać, a tym bardziej funkcjonować w innym, odmiennym środowisku, kraju – przyznaje Agata Walerowicz. – Bardzo potrzebne i oczekiwane były szkolenia traktujące o interwencji kryzysowej. Szczególnie istotne są w przypadku rodzin z dziećmi. Najmłodsi doświadczali i doświadczają przemocy. To wymaga odpowiedniego podejścia, zastosowania procedur i technik odpowiednich dla małoletnich – przyznaje koordynatorka.
Rezultaty, konkrety – rekomendacje PTSPS i UNICEF
Dzięki szkoleniom pracownicy jednostek organizacyjnych pomocy społecznej będą mogli efektywniej i łatwiej docierać do osób czy rodzin potrzebujących. Natomiast wskutek superwizji pracownicy socjalni działający z migrantami wojennymi otrzymają odpowiednie wsparcie i nieraz przewodnictwo w trudnych realiach pracy. Dzięki temu będą w stanie świadczyć wysokiej jakości wsparcie.
– Projekt, jaki realizowaliśmy we współpracy z UNICEF jasno pokazuje, jak duże są potrzeby osób pracujących w systemie pomocy społecznej. Wojna i skutkująca nią masowa migracja to elementy, na które systemowo nie byliśmy przygotowani – zwraca uwagę Agata Walerowicz.
– Mamy nadzieje, że szkolenia, jak również superwizja realizowana w projekcie, będą odczuwalnym wsparciem dla pomocy społecznej oraz że na tym nie skończą się działania mające wzmacniać ten system. W rezultacie konstrukcja zostanie dostosowana tak, aby mogła lepiej i efektywniej wspierać migrantów z Ukrainy, w szczególności dzieci – uważa koordynatorka z Polskiego Towarzystwa Superwizji Pracy Socjalnej.
Więcej informacji na temat projektu, a także dane kontaktowe można znaleźć na stronie: ptsps.pl oraz Polskie Towarzystwo Superwizji Pracy Socjalnej | LinkedIn.