Każdy wie, że dobra szkoła powinna uczyć, bawić i oczywiście robić to z klasą. Centrum Edukacji Obywatelskiej już od 15 lat sprawdza, która szkoła stosuje się do tych założeń i nadaje im miano "Szkoły z Klasą".
Od piętnastu lat akcja społeczna ,,Szkoła z Klasą’’ pomaga, uczy, rozwija i otwiera nowe horyzonty uczniom z całej Polski. Od 2002 roku do tej inicjatywy przyłączyło się 8,5 tysiąca szkół, 100 tysięcy nauczycieli i ponad milion uczniów.
Centrum Edukacji Obywatelskie w 2002 roku rozpoczęło akcję, publikując w Gazecie Wyborczej artykuł o tym, że potrzebna jest inicjatywa, która zatroszczy się o los uczniów, nauczycieli i szkół z całej Polski. Program ten miał propagować indywidualne podejście do ucznia, rozwijanie jego zainteresowań i wzmacnianie wiary w siebie. Dzięki niemu szkoły miały bardziej otworzyć się na edukację: pokazywać uczniom plusy miasta, w którym mieszkają, uczyć sprawnego korzystania z internetu i przyswajać języki obce.
Choć na początku mało osób wierzyło, że może się to udać, program z roku na rok cieszył się coraz większym zainteresowaniem. Szkoły zobaczyły, że jest możliwość innego, bardziej otwartego podchodzenia do edukacji i chciały to wykorzystać.
Cała inicjatywa kieruje się sześcioma zasadami i tylko szkoły, które się do nich dostosują, mogły uzyskać status ,,Szkoły z Klasą”. A te zasady to:
- Szkoła dobrze uczy każdego ucznia.
- Szkoła ocenia sprawiedliwie.
- Szkoła uczy myśleć i rozumieć świat.
- Szkoła rozwija społecznie, uczy wrażliwości.
- Szkoła pomaga uwierzyć w siebie, tworzy dobry klimat.
- Szkoła przygotowuje do przyszłości
Każda z zasad zawiera zestaw zadań, które należy wykonać.
Od początku program miał przekonać dzieci do tego, że szkoła może być miejscem ciekawej i mądrej edukacji. Nauczyciele uczyli tam techniką projektów i odchodzili od klasycznych tablic. Korzystali z metody kształtującego oceniania, które nie segreguje, lecz pomaga się uczyć.
W 2010 roku program zaczął istnieć pod nową nazwą "Szkoła z Klasą 2.0”. Inicjatywa miała nakłonić do wykorzystywania nowych technologii podczas nauki. Program kształtował samodzielne, krytyczne i twórcze myślenie. Uczniowie debatują i wyrażają własne poglądy, występują przed szerszym gremium oraz rozwijają swoje pasje.
Inicjatywę tę od początku wspierały Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności i Fundacja Agory oraz wiele firm i instytucji. Patronowało jej Ministerstwo Edukacji. W akcjach brało udział mnóstwo znanych osobistości ze świata polityki, mediów i rozrywki. We wrześniu organizowany jest uroczysty jubileusz, gdzie każdy może dołączyć do programu.
Co myślicie o takich akcjach społecznych? Chcielibyście, żeby szkoła, w której się uczyliście miała miano "Szkoły z Klasą”? A szkoła, do której chodzą wasze dzieci?
Źródło: technologie.ngo.pl