Ruszyła Szkoła Reprezentacji NGO przy Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Podczas pierwszego zjazdu odbył się wykład otwarty w Kancelarii Prezydenta, spotkanie z członkami Rady Szkoły oraz inne wykłady i warsztaty związane z reprezentacyjnością sektora pozarządowego. Udział w Szkole bierze 40 przedstawicieli organizacji pozarządowych z całej Polski.
Pierwszą sesją Szkoły Reprezentacji NGO rozpoczęliśmy cykl szkoleń dla reprezentantów sektora pozarządowego w różnych ciałach dialogu obywatelskiego.
Celem projektu finansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu „Demokracja to partycypacja” jest przygotowanie przez OFOP przedstawicieli organizacji pozarządowych do kompetentnego udziału w pracach ciał dialogu społecznego, na szczeblu samorządowym i państwowym np. w komitetach monitorujących, radach działalności pożytku publicznego i innych zespołach, w których głos sektora się liczy.
Szkoła Reprezentacji NGO jest szansą, a zarazem wyzwaniem dla III sektora. Mając już kilkuletnie doświadczenia uczestnictwa w ciałach dialogu, obserwując rozwijający się sektor pozarządowy i współpracę między sektorową uznaliśmy, że istnieje potrzeba stworzenia miejsca, w którym reprezentanci sektora pozarządowego będą mogli zebrać wiedzę, wymienić się doświadczeniem, nabyć podstawowe umiejętności konieczne przy występowaniu w imieniu organizacji pozarządowych. Szkoła Reprezentacji NGO powstała w odpowiedzi na coraz większe potrzeby kadrowe - konieczność obsadzenia miejsc w ciałach dialogu; trudności, jakich doświadczają pozarządowi członkowie tych zespołów oraz z uwagi na oczekiwania organizacji, które często oceniały jakość reprezentacji bardzo nisko (m.in. za sprawą braku informacji zwrotnych od pozarządowego przedstawiciela…).
Chęć udziału w Szkole Reprezentacji NGO zgłosiło około 75 osób z całej Polski. Do tej edycji mogliśmy przyjąć tylko 40 osób. Wartością dla projektu jest fakt, że uczestnicy reprezentują każdy region naszego kraju, dzięki czemu poziom doświadczenia jest różny.
Pierwszy zjazd Szkoły Reprezentacji NGO
Podczas pierwszej listopadowo-grudniowej sesji odbył się wykład Edwina Bendyka na temat Myślenia strategicznego.
Po nim uczestnicy rozpoczęli prace w grupach tematycznych, których zadaniem jest wypracowanie wspólnego problemu dla grupy w ramach tematów fundusze europejskie, ekonomia społeczna oraz kultura. Proces grupowy ma prowadzić od zdefiniowania problemu po zebranie do niego danych na podstawie których utworzyć można alternatywne rozwiązania tak, aby efektem końcowym była prezentacja skonsultowanego ze środowiskiem, wypracowanego przez grupę stanowiska.
Pierwszego dnia wieczorem odbyło się spotkanie z osobami z Rady Szkoły: z Witoldem Monkiewiczem (członkiem Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Kapitał Ludzki z ramienia FRDL-u), Łukaszem Domagałą (Prezesem Sieci SPLOT, Przewodniczący Zarządu RCWIP, zastępca członka Komitetu Monitorującego Program Operacyjny Kapitał Ludzki z ramienia OFOP-u ) oraz Agatą Wiśniewską-Górczewską z OFOPu, na którym rozmawialiśmy o ich pracy i zadaniach w komitetach.
Dnia drugiego wykład z Pracy nad danymi – jak zbierać i rozumieć dane poprowadził Jan Herbst ze Stowarzyszenia Klon-Jawor.
Podczas każdego zjazdu Szkoły odbywać się będzie wykład otwarty w różnych miejscach związanych z dialogiem obywatelskim. Pierwszy wykład w Kancelarii Prezydenta wygłosił prof. Piotr Gliński z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN na temat Wyzwań III sektora i ruchów społecznych. Gościł nas Pan Henryk Wujec – Doradca Prezydenta RP, który również zabrał głos podczas spotkania i wygłosił krótki komentarz do tematu wykładu. Na spotkaniu obecni byli również Piotr Frączak – Prezes Zarządu OFOP oraz Marzena Mendza-Drozd – Wiceprezes Zarządu OFOP/członek Rady Szkoły Reprezentacji NGO, którzy także wygłosili koreferaty do poprzednich wystąpień.
Relacje jednego z Uczestników zjazdu można przeczytać tutaj >>
Najbliższy zjazd Szkoły już w styczniu!
fotografie: Adam Podgórski
Pobierz
-
201201251513150356
731849_201201251513150356 ・38.72 kB