„Szkoła dla wszystkich” – uczniowie i uczennice z Ukrainy w Polsce. Kampania Amnesty International
Stowarzyszenie Amnesty International opublikowało wyniki 4-miesięcznego monitoringu sytuacji uczniów i uczennic z Ukrainy w Polsce. Publikacji towarzyszy kampania na rzecz równości praw wszystkich dzieci i młodzieży w polskich szkołach.
W związku z trwającą wojną w Ukrainie polski system edukacji stanął przed ogromnym wyzwaniem przyjęcia do szkół niemal 200 tys. ukraińskich dzieci.
Uczniowie – bardzo często bez znajomości języka polskiego – są zmuszeni realizować obowiązek szkolny w Polsce lub kontynuować nauczanie zdalnie w Ukrainie. To ostatnie, w związku z trwającym konfliktem zbrojnym, w wielu przypadkach jest niezwykle trudne, m.in. ze względu na przerwy w dostawie prądu. Nikt nie wie, jak wielu uczniów i uczennic jest poza jakimkolwiek systemem nauki.
Nauczyciele i nauczycielki szukają na własną rękę rozwiązań sytuacji, w której z dnia na dzień w ich klasach pojawiły się dzieci nieznające języka polskiego. Wielu z nich wskazuje, że czuje się „pozostawionych samym sobie” z tym wyzwaniem. Brakuje ukraińskich podręczników, asystentów nauczycieli, oddziałów przygotowawczych, miejsc w szkołach.
„W okolicznych szkołach nie chcieli przyjąć dzieci ukraińskich i wysyłali ich do nas. Powiedzieli, że to będzie dla nich problem, ta organizacja, więc po prostu odmówili” – mówiła jedna z nauczycielek.
W tych ciężkich warunkach, w ubiegłym roku szkolnym uczniowie i uczennice z Ukrainy w polskich szkołach byli zmuszeni zdawać egzamin ósmoklasisty – inaczej powtarzaliby rok.
Córka Galiny, uchodźczyni z Ukrainy, ma 16 lat. Z powodu ogromnego stresu, związanego z brakiem znajomości języka polskiego, postanowiła nie przystępować do egzaminu ósmoklasisty:
„To był [dla niej] po prostu tydzień w łazience ze łzami, tydzień” – mówiła Amnesty International Galina.
Z pełną świadomością tego, że na tak wyjątkową sytuację żadne państwo nie może być przygotowane, Amnesty International stwierdziła, że Ministerstwo Edukacji i Nauki wciąż może zrobić więcej, by zapewnić równe szanse i możliwie najwyższy poziom edukacji dzieciom i młodzieży z Ukrainy.
Zapewnienie równych szans i możliwie najwyższego poziomu edukacji dzieciom i młodzieży z Ukrainy to obowiązek polskiego rządu, wynikający z Konstytucji RP i wiążącego ją prawa międzynarodowego.
Kampanią „Szkoła dla wszystkich” Amnesty International chce zwrócić uwagę na trudności i nierówne traktowanie, jakie spotykają uczniów i uczennice z doświadczeniem uchodźczym w polskich szkołach – nie tylko dzieci i młodzieży z Ukrainy, ale także tych, którzy uciekli z innych państw i mierzą się z podobnymi problemami w Polsce.
>>> Wyniki monitoringu Amnesty International
>>> Petycja do MEiN