Katastrofa, która dotknęła Haiti nie tylko pozbawiła życia 220 tysięcy osób a dachu nad głową 1,6 miliona, ale także, uderzając w samo serce kraju, spowodowała załamanie i tak kruchego systemu opieki społecznej. Dziś, sześć miesięcy po katastrofie, tysiące rodzin nadal żyje w niedopuszczalnych warunkach, bez dostępu do bieżącej wody, opieki medycznej i edukacji. UNICEF podsumowuje 6 miesięcy pracy na Haiti.
UNICEF rozpoczął akcję pomocy humanitarnej już kilka godzin po katastrofie. Mimo skrajnie trudnych warunków (biuro organizacji uległo zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi) pracownicy mobilizowali siły i środki by pierwsza pomoc docierała do potrzebujących na czas. Dziś UNICEF dostarcza wodę do 333 tysięcy osób, ponad 62 800 dzieci korzysta z zajęć rekreacyjnych i wsparcia psychologicznego w tzw. Miejscach Przyjaznych Dziecku (Child Friendly Spaces) a 185 tysięcy dzieci otrzymało materiały edukacyjne. To tylko wycinek szeroko zakrojonych działań UNICEF. W szczegółowym raporcie przygotowanym 6 miesięcy po tragedii UNICEF podsumował swoje działania i określił plany na przyszłość.
UNICEF Polska był pierwszą organizacją w Polsce, która rozpoczęła zbiórkę na rzecz Haiti. Dzięki ogromnemu wsparciu darczyńców organizacja zebrała 2 908 449 złotych na pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom. „Na nasz apel odpowiedziały zarówno osoby prywatne jak i firmy, ale też wiele szkół z całej Polski. Bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy!” mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF w Polsce.
„Jest takie haitańskie powiedzenie: We jodi-a, men sonje den men, czyli Żyj dziś, ale myśl o jutrze, które doskonale odzwierciedla działania UNICEF na Haiti. Z jednej strony dostarczamy pomoc ratującą życie: leki, wodę, żywność. Z drugiej – myślimy o przyszłości, zapewniamy dzieciom edukację i pomagamy w odbudowie solidnych podstaw państwa, by dzieci, które dziś mieszkają w tymczasowych obozowiskach mogły z nadzieją patrzeć w przyszłość”, mówi Marek Krupiński.
Źródło: UNICEF Polska