Szczyt World for Ukraine przestrzenią dla sztuki związanej z wojną [patronat ngo.pl]
Szczyt W4UA, odbywający się w dniach 28-29 września 2023 w G2A Arenie w Rzeszowie-Jasionce, to międzynarodowe wydarzenie, które ma na celu koordynację wysiłków pomocowych dla pogrążonej w wojnie Ukrainy. Konferencja jest nie tylko miejscem dialogu i współpracy, ale również przestrzenią dla instalacji audiowizualnych oraz sztuki.
Uczestnicy wydarzenia będą mogli zapoznać się z multimedialną ekspozycją SHARDS OF UNJUDGED CRIMES – Ukrainian eyewitness testimonies of Russian crimes, stworzoną przez założone przez Instytut Pileckiego Centrum Lemkina oraz wystawą o trybunale ds. zbrodni agresji. Składa się ona ze świadectw osób, które miały bezpośredni kontakt z bestialstwem wojny. Stanowią one głos Ukrainy i świata, domagający się powstrzymania i rozliczenia rosyjskich zbrodni. Filmy i zapisy z wystawy pojawiają się już w przestrzeni publicznej na całym świecie. Przetwarza się je również na język sztuki w teatralnych formach artystycznych i wystawach.
Drugą wystawą przedstawiającą potrzebę rozliczenia zbrodni, będzie przygotowana przez Polsko-Ukraińską Fundację "Muzeum Zwycięstwa nad Despotyzmem" instalacja składająca się z 30 roll-upów, w których artyści przystępnym językiem sztuki opowiadają o zbrodniach popełnionych przez Rosję na Ukrainie i potrzebie powołania odpowiedniego trybunału.
Podczas wydarzenia będzie można również zapoznać się z jedną z prac pokazywaną w ramach wystawy Ukraina. Pod innym niebem realizowaną przez Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Sugestywna w swym wyrazie rzeźba "Zestrzel się" ukraińskiego artysty Dmytra Iva powstała na samym początku wojny. Przedstawia wielką głowę Putina z lufą pistoletu w ustach. "Historia zna dla wojskowych złoczyńców dwa rozwiązania sąd albo… Putler wskazówka jest jasna?" - napisał autor na tabliczce umieszczonej na instalacji. Dzieło można było oglądać w centrum Kijowa, następnie przed wejściem do CSW w Warszawie, a teraz będzie witało uczestników konferencji W4UA przed wejściem G2A Arena.
Podczas W4UA zostanie również film zaprezentowany wstrząsający dokumentalny "Freedom on Fire: Ukraine's Fight for Freedom". To dzieło Evgeny'ego Afineevsky'ego - filmowca nominowanego do wielu prestiżowych nagród, w tym Oscara i Emmy. Dokument przedstawia rzeczywistość rosyjskiej inwazji na Ukrainę poprzez ukazanie osobistych historii kilku osób dotkniętych tragedią wojny. Po pokazie odbędzie spotkanie z reżyserem oraz dyskusja.
– Zgromadzone na wystawach zdjęcia, filmy, dokumenty i relacje świadków ukazują nie tylko skalę destrukcji i okrucieństwa, ale także heroizm, odwagę i solidarność ukraińskiego społeczeństwa. Materiały, które będą dostępne dla uczestników naszego wydarzenia, zostały zebrane dzięki zaangażowaniu polskich oraz ukraińskich pracowników, wolontariuszy oraz artystów. Niezwykle doceniamy i szanujemy ich wysiłek, aby zebrać dowody i przekazać światu prawdę o wydarzeniach na Ukrainie – mówi Bartosz Staniszewski, rzecznik W4UA.
Na uroczystej gali W4UA wystąpi również pianista Mariusz Adamczak, który w formie minirecitalu zaprezentuje utwory polskich i ukraińskich kompozytorów. Zagra na fortepianie koncertowym zapewnionym przez partnera wydarzenia, firmę Yamaha.
– Dzięki wiedzy, doświadczeniu i wrażliwości, które definiują filozofię firmy i pozwalają tworzyć instrumenty najwyższej klasy, Yamaha od lat angażuje się we promocję kultury i wsparcie artystów na całym świecie. Głęboko wierzymy, że muzyka ma ogromną siłę w zmienianiu świata na lepsze, przywracając człowiekowi godność nawet w najtrudniejszych warunkach. Szczyt W4UA to przestrzeń, w której to przekonanie może wybrzmieć w sposób bardzo czytelny, by jej rola w odbudowie kraju nie została pominięta – komentuje firma Yamaha.
Źródło: Fundacja World For Ukraine (W4UAF)