Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Znamy nazwiska laureatek plebiscytu Szczecinianka Roku 2015. 13 maja 2016 r. na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie stanęły obok siebie wszystkie panie nominowane do tego tytułu.
Organizatorem plebiscytu jest Stowarzyszenie Kobiety dla Rozwoju Szczecina i Regionu. Jego celem jest wyłonienie zwykłych-niezwykłych kobiet, które w sposób ponadprzeciętny i aktywny działają na rzecz Szczecina.
- To wyjątkowy plebiscyt, ponieważ już sama nominacja jest podziękowaniem za aktywność od środowiska, w którym działa kandydatka do tytułu. – mówi Anna Kornacka, prezeska Stowarzyszenia Kobiety dla Rozwoju Szczecina i Regionu. – Co roku dostajemy kilkadziesiąt zgłoszeń, co daje nam powód, by sądzić, że w naszym mieście działa naprawdę wiele wyjątkowych pań, a ich praca i sukcesy spotykają się z ogromną życzliwością mieszkańców. Dla naszego stowarzyszenia to dowód na to, że plebiscyt ma sens i warto go co roku organizować.
Zaszczytny tytuł Szczecinianki Roku przypadł w tym roku pani Barbrze Igielskiej, dyrektorce Zamku Książąt Pomorskich, pomysłodawczyni jednej z największych po 1959 roku modernizacji Zamku. Setki godzin pracy specjalistów z wielu dziedzin oraz przyjaciół Zamku zaowocowały odrestaurowaniem i odtworzeniem układu funkcjonalnego i aranżacji wnętrz w duchu renesansu, czyli okresu świetności Księstwa Pomorskiego. Nominowana została za koncepcję i działania zmierzające do przywrócenia Zamkowi klimatu i książęcego blasku.
Po raz drugi przyznano także nagrodę w kategorii Eko Szczecinianka Roku. Została nią Marzena Białowolska, prezeska Fundacji na rzecz Dzikich Zwierząt "Dzika Ostoja”. Pani Marzena z wielkim zacięciem walczy o pozyskiwanie funduszy, które pozwolą ratować zwierzęta jak i rozbudowywać teren ostoi. Jak sama mawia: każde stworzenie zasługuje na szansę i walkę o to by przeżyło. Nominowana już drugi rok z rzędu do tytułu Eko Szczecinianki Roku za całokształt działań zmierzających do uratowania każdego zwierzęcia w potrzebie.
Kapituła po raz pierwszy w historii plebiscytu postanowiła przyznać dwa specjalne wyróżnienia. Przypadły one dwóm paniom, szczególnie zasłużonym „dla trudnej i niewdzięcznej materii – edukacji”: prof. Ewie Kołodziejek, znanej w Szczecinie propagatorce poprawnej polszczyzny, która w 2015 roku odebrała z rak Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych oraz Joannie Tylkowskiej – Drożdż, primadonnie szczecińskiej Opery na Zamku. Pani Joanna w 2015 świętowała jubileusz 10-lecia pracy jako solistka. Rozsławia także Szczecin na deskach teatrów operowych i scenach filharmonicznych całego kraju, występując w swej karierze także poza jego granicami m.in. w Szanghaju, Paryżu, czy Catanii. Jest także pierwszą szczecińską wykładowczynią wokalistyki na Akademii Sztuki, która uzyskała stopień naukowy doktor habilitowanej sztuk muzycznych. Obecnie pracując na tej uczelni na stanowisku profesora, kształci młodych adeptów śpiewu solowego. Kapituła uznała, że „warto w ten symboliczny sposób podkreślić i wesprzeć tę pracę u podstaw obu pań, która być może jest mało spektakularna, ale przynosi piękne i ważne owoce mieszkańcom szczecina i nie tylko”.
Konkurs odbywa się po raz szósty. Szczecinianie mogli zgłaszać swoje kandydatki do dnia 15 kwietnia. Z grona zgłoszonych pań Kapituła konkursu (złożona z partnerów plebiscytu, przedstawicieli mediów patronackich oraz byłych Szczecinianek Roku) wybrała 15 nominowanych: 10 do tytułu Szczecinianki Roku 2015 oraz 5 do tytułu Eko Szczecinianki Roku 2015, a spośród nich laureatki tych tytułów.
Źródło: Stowarzyszenie Kobiety dla Rozwoju Szczecina i Regionu
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.