Szczecin. Konsultacje z Zachodniopomorską Radą Działalności Pożytku Publicznego
Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego w toku prac nad rocznym „Programem współpracy Województwa Zachodniopomorskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2013” w pierwszej kolejności zebrał uwagi i propozycje od organizacji pozarządowych.
Po ich analizie oraz we współpracy wszystkich komórek organizacyjnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego opracowany został projekt Programu. Projekt ten skonsultowano z Zachodniopomorską Radą Działalności Pożytku Publicznego.
Konsultacje przeprowadzane zostały w celu zapewnienia dialogu obywatelskiego oraz współpracy pomiędzy sektorem publicznym a sektorem pozarządowym w podejmowaniu istotnych decyzji dotyczących działalności obydwu stron.
Konsultacje wynikają z zapisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, a szczegółowy sposób ich przeprowadzenia określa „Regulamin konsultacji z Wojewódzką Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji”, będący załącznikiem do Uchwały Nr XLV/532/10 Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 19 października 2010 r. Zachodniopomorska Rada Działalności Pożytku Publicznego dyskutowała nad Programem współpracy na posiedzeniu w dniu 17 września br. W wyniku długiej i szczegółowej dyskusji przy udziale wszystkich obecnych ostatecznie postanowiono pozytywnie zaopiniować przedłożony projekt „Programu Współpracy Województwa Zachodniopomorskiego z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2013”. Równocześnie jednak Rada podjęła bardzo ważne decyzje w związku z pracami nad programem współpracy na kolejne lata. Przede wszystkim postanowiono przedstawić uwagi i propozycje dotyczące części finansowej Programu:
- wprowadzenie uzasadnienia kryteriów, którymi Samorząd Województwa kieruje się przy podziale środków finansowych na poszczególne obszary,
- określenie procentowego udziału środków finansowych na działalność organizacji pozarządowych w stosunku do całego budżetu, przy założeniu, że kwoty te nie będą niższe niż planowane na rok poprzedni,
- uszczegółowienie zadań w poszczególnych obszarach działalności organizacji pozarządowych.
Tak zaopiniowany Program trafi pod obrady Sejmiku Zachodniopomorskiego.