Wychodząc z założenia, że najbardziej skuteczną metodą przeciwdziałania przemocy jest jej zapobieganie, Fundacja Pozytywnych Zmian rozpoczyna w nowym roku szkolnym szerokie działania profilaktyczno-edukacyjne pn. „Szanuję, bezpieczeństwo buduję”.
W Bielsku-Białej, Katowicach, Żywcu i Zawierciu zostaną zorganizowane warsztaty WenDo dla dziewczyn, spektakle teatralne w formie bajki profilaktycznej pt. „Żabia sprawa” oraz warsztat antyprzemocowy dla osób zajmujących się edukacją dzieci i młodzieży.
Powstanie także scenariusz zajęć antyprzemocowych dla dzieci w wieku 8-12 lat z wykorzystaniem nagrania spektaklu – wspomnianej już bajki profilaktycznej „Żabia sprawa”. Scenariusz wraz z materiałami zostanie udostępniony online na prawach creative commons. Powstanie również informator dla dzieci i młodzieży, z którego dowiedzą się, gdzie mogą szukać pomocy w przypadku doświadczania przemocy, dyskryminacji czy mowy nienawiści.
Przeciwdziałanie przemocy to przede wszystkim odpowiednia edukacja antyprzemocowa, dostosowana do wieku, kompetencji i potrzeb uczestniczek i uczestników. W ramach projektu „Szanuję, bezpieczeństwo buduję” Fundacja będzie pracować z różnymi grupami wiekowymi i społecznymi.
Według różnych statystyk i badań to kobiety znacznie częściej są pokrzywdzone przemocą. Statystyki policyjne podają, że w ostatnim roku przemocy doświadczyło 66 930 kobiet oraz 14 223 małoletnich. Z kolei badania prof. Beaty Gruszczyńskiej wskazują, iż rocznie w Polsce przemocy doświadcza 800 000 do miliona kobiet. Przemocy domowej doświadczają w zdecydowanej większości kobiety (około 90%), a jednocześnie w ok. 90% sprawcami jej sprawcami są mężczyźni. W tej sytuacji nie można zapomnieć o edukacji chłopców. To, co się sprawdza, to edukacja w temacie szanowania granic innych osób, ich potrzeb, ich odmowy w różnych sytuacjach, ich odrębności.
„Tego typu działania są bardzo potrzebne zwłaszcza teraz, gdy codziennie słyszymy o przypadkach przemocy skierowanej do osób w jakikolwiek sposób odróżniających się od innych. Bajka profilaktyczna to doskonałe, choć jeszcze zbyt rzadko używane narzędzie do edukowania dzieci ich językiem i kodem bajek, który doskonale znają” – mówi Anna Chęć, pomysłodawczyni projektu.
Fundacja Pozytywnych Zmian działa od 2010 roku. Zajmuje się przeciwdziałaniem przemocy wobec kobiet, działaniami edukacyjnymi oraz monitoringiem instytucji publicznych pod kątem pomocy osobom doświadczającym przemocy. W ramach działań profilaktycznych Fundacja organizowała obozy rockowe dla dziewczyn i kobiet. Opublikowała również trzy raporty z wynikami monitoringu wraz z rekomendacjami dla instytucji zajmującymi się systemową pomocą osobom doświadczającym przemocy oraz sądów orzekających z art. 2017 k.k. czyli znęcania się nad osobą najbliższą.
W ramach projektu „Szanuję, bezpieczeństwo buduję” dofinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego Fundacja będzie współpracować z lokalnymi organizacjami, zajmującymi się pracą z młodzieżą oraz przeciwdziałaniem przemocy i dyskryminacji: Fundacją z Pomysłem, Stowarzyszeniem Tęczówka, Nieformalną grupą Kobiety na Żywiecczyźnie oraz ART 207 – Artystyczną Grupą Antyprzemocową. Aktualne informacje: www.pozytywnezmiany.org
Źródło: Fundacja Pozytywnych Zmian