Szanse i wyzwania publicznego transportu zbiorowego w Polsce - raport i debata
W Polsce coraz większą uwagę zwraca się na zjawisko wykluczenia komunikacyjnego, tworzące w swej istocie problem, którego skuteczne rozwiązanie musi opierać się na dobrze funkcjonującym publicznym transporcie zbiorowym. Dlatego też w jednym z najnowszych raportów Instytutu Promyka eksperci przyjrzeli się charakterystyce branży transportu pasażerskiego i PSC w Polsce.
Autorzy raportu przeanalizowali tryb zawierania umów PSC oraz to, w jaki sposób działa system rekompensat i dopłat dla przewoźników. Dodatkowo szczegółowo przybliżyli kierunki rozwoju polskiego transportu kolejowego, w szczególności analizie został poddany najważniejszy dokument wyznaczający kierunek rozwoju polskiej kolei, czyli „Strategia Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 roku”, który został opracowany przez Departament Strategii Transportu Ministerstwa Infrastruktury i został przyjęty przez Radę Ministrów w dniu 24 września 2019 roku. Eksperci Instytutu Promyka w raporcie poddali analizie również charakterystykę branży PSC w wybranych krajach europejskich, takich jak: Czechy, Niemcy, Szwecja.
Raport "Analiza prawno-porównawcza funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego w wybranych krajach europejskich" jest dostępny na stronie Instytutu Promyka pod adresem: Analizy i raporty – Instytut Promyka
We wtorek 24 maja o godzinie 18.00 odbędzie się debata z udziałem ekspertów w dziedzinie transportu zbiorowego, podczas której poruszona zostanie ww. problematyka ze szczególnym uwzględnieniem publicznego transportu zbiorowego.
O transporcie pasażerskim i PSC w Polsce porozmawiają:
- Tomasz Gontarz – członek zarządu PKP Intercity, doradca społeczny Prezesa Rady Ministrów ds. transportu i infrastruktury
- Mateusz Izydorek Vel Zydorek – redaktor naczelny portalu „NaKolei.pl”
Transmisja na żywo odbędzie się na FP Instytutu Promyka: Instytut Promyka | Facebook
W trakcie dyskusji zostaną poruszone zagadnienia omawiane w raporcie, ze szczególnym uwzględnieniem tego:
- Jaką rolę pełnią umowy PSC w funkcjonowaniu publicznego transportu zbiorowego z punktu widzenia państwa oraz przewoźników pasażerskich?
- Jakie działania powinno podejmować państwo oraz przewoźnicy pasażerscy, aby zapobiegać wykluczeniu komunikacyjnemu w Polsce?
- Jakie są kierunki rozwoju polskiego transportu kolejowego?