Od marca 2022 w Krakowie działa niezwykłe miejsce wsparcia dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie – Szafa Dobra. To tu w godnych warunkach uchodźcy z Ukrainy mogą bezpłatnie otrzymać potrzebną odzież. Ogromna liczba osób uciekała z ogarniętego wojną kraju z małym plecakiem lub torbą. Nie mają nic. Tylko to, co na sobie. Część dawnej galerii handlowej PLAZA przy al. Pokoju 44 w Krakowie zamieniła się w miejsce pełne dobra.
Wyjątkowy adres na mapie Krakowa działa już ponad cztery miesiące
Szafa Dobra, to miejsce, gdzie od marca uchodźcy z Ukrainy mogą za darmo otrzymać ubrania. Sklep znajduje się w starym budynku galerii handlowej Plaza i funkcjonuje jak każdy inny sklep, klienci – ukraińscy uchodźcy – mogą wybrać, co tylko potrzebują, a potem otrzymać pomoc od wolontariuszy w przymierzalni. Nawet ponad tysiąc osób przychodzi do Szafy do czwartku do soboty, kiedy punkt jest otwarty dla uchodźców. Wcześniej punkt funkcjonował przez 6 dni w tygodniu. Dodatkowo w starej galerii jest miejsce zabaw dla dzieci, gdzie pod opieką wolontariuszy mogą znaleźć zajęcie, kiedy rodzice wybierają ubrania.
Szafa Dobra została zorganizowana przez Fundację Internationaler Bund Polska z pomocą licznych partnerów: Strabag Polska odnowiło pomieszczenia w starej galerii i zaadaptowało je do nowych potrzeb, IKEA Kraków zapewniła stojaki, wieszaki, koszyki i inne akcesoria. Diverse szkoli wolontariuszy i inne osoby, które pomagają w funkcjonowaniu Szafy, a Galeria Kazimierz wyposażyła strefę dla wolontariuszy w leżaki i inne niezbędne przedmioty.
Szafa Dobra funkcjonuje tylko dzięki pracy wolontariuszy
Od środy do soboty nawet sześćdziesiąt osób pracuje na dwóch zmianach, wykonując różne zadania niezbędne do funkcjonowania punktu. Niektórzy wolontariusze pomagają w wyborze ubrań, w różnych sekcjach sklepu: w męskiej, damskiej, dziecięcej, sekcji z używanymi butami i akcesoriami, w każdej z tych sekcji Ukraińscy uchodźcy mogą otrzymać tyle ubrań, ile potrzebują.
Bielizna, która zawsze jest nowa oraz nowe buty są rozdzielane w inny sposób, aby zapewnić sprawiedliwą dystrybucję, każdy może otrzymać je tylko raz, dzięki temu więcej osób może otrzymać pomoc. Tu procedura jest nieco bardziej skomplikowana oraz potrzeba więcej wolontariuszy, ponieważ po otrzymaniu tych rzeczy, każdy musi być zarejestrowany.
W strefie zabaw dla dzieci zawsze przebywa co najmniej dwoje wolontariuszy, którzy zajmują się dziećmi powyżej czwartego roku życia, aby ułatwić zakupy rodzicom, którzy tego potrzebują. Dodatkowo wolontariusze pracują także w miejscach, gdzie są mniej widoczni, ale nie mniej potrzebni, w zaopatrzeniu i magazynie.
Tuż obok sklepu znajduje się punkt zaopatrzenia, który zapewnia uzupełnianie sklepu w nowe ubrania. Wolontariusz zawsze musi sprawdzać, czy wszystko jest dostępne, na przykład czy na półkach są damskie koszulki z krótkim rękawem konkretnego rozmiaru. Jeżeli okaże się, że czegoś brakuje, magazyn zostaje powiadomiony przez specjalną wiadomość na tablicy ogłoszeń.
Wolontariusze w punkcie zaopatrzenia mają dwa główne zadania: część pracuje w magazynie, gdzie zbierają kartony z ubraniami, które wcześniej czekały na segregacje, a następnie dzielą je wedle kilku kategorii: damskie, męskie, dla dzieci, różne typy. Potem wolontariusz zabiera posegregowane pudła ubrań do innej części magazynu, gdzie inni dzielą je na rozmiary, a następnie kolejni wolontariusze wieszają je na wieszaki i przenoszą na teren sklepu wedle tego, co jest potrzebne.
Praca w Szafie Dobra jest bardzo dobrze zorganizowana
Tablica informacyjna w Szafie zawiera kilka prostych, ale bardzo przydatnych metod komunikowania co jest aktualnie potrzebne. Jedno zaznaczenie na tablicy przy nazwie brakującego przedmiotu oznacza, że wolontariusze szuka go w kartonach. Drugie zaznaczenie, kiedy jest wieszany, a kiedy wieszaki są dostarczone na teren sklepu, przedmiot jest skreślany z listy. Taki system pozwala uniknąć nieporozumień, nigdy dwie osoby nie zajmują się tym samym zamówieniem, a tablica ogłoszeń zawsze pozwala sprawdzić, czym jeszcze się nie zajęto.
Kolejnym zadaniem wolontariuszy jest zarządzanie darami. Po pierwsze nie wszystkie rzeczy mogą być przyjęte, Szafa dobra akceptuje obecnie tylko ubrania letnie, buty letnie i sportowe, akcesoria i zabawki dla dzieci. Dodatkowo nie wszystkie ubrania mogą zostać przyjęte, na przykład kurtki zimowe czy grube płaszcze nie są już przyjmowane. Tego typu ubrania obecnie jedynie zalegałyby w pudełkach i zajmowały miejsce w magazynie, ponieważ na taką pogodę nie są potrzebne. W magazynie wolontariusze sortują ubrania, wyrzucają te zniszczone, a brudne przenoszą w inne miejsce, żeby mogły zostać wyprane.
Pomagają nam wolontariusze z całego świata
W Szafie pracują wolontariusze z Polski i z całego świata. Pomagają firmy, które w ramach wolontariatu pracowniczego wspierają działanie sklepu. Przyjeżdżają osoby prywatne (nawet z USA czy Australii!), które w czasie wolnym, podczas swoich wakacji sortują i układają odzież.
Od początku wojny w Ukrainie wszyscy wolontariusze z Europejskiego Korpusu Solidarności, którzy współpracują z Internationaler Bund Polska, pracowali co najmniej zmianę tygodniowo w Szafie Dobra. W sytuacji kryzysowej, w której nikt z nas nie chciałby się znaleźć, zdecydowali się dołączyć do wysiłków, które podejmuje cała Polska w pomocy uchodźcom z Ukrainy.
Autorka artykułu w języku angielskim: Ambra Scheiding Stefana, wolontariuszka fundacji Internationaler Bund Polska, pochodząca z Włoch absolwentka studiów wyższych chcąca zdobyć nowe doświadczenie w trzecim sektorze. Uczestniczy w projekcie Be Ecological w ramach programu Europejski Korpus Solidarności. Również zaangażowana w pomoc uchodźcom z Ukrainy w Szafie Dobra.
Źródło: Internationaler Bund Polska