Jedna na pięć kobiet jest doświadczona niepełnosprawnością. Doświadczają one często dyskryminacji. Różne dysfunkcje nie są jedynym powodem dyskryminacji. Kobiety o innej orientacji seksualnej, wyzwaniu, tożsamości płciowej, będące uchodźcami również są dewaloryzowane. Negatywne stereotypy dotykają również nosicielki wirusa HIV.
Ta dyskryminacja ma różne oblicza. Przejawia się przez niższy status ekonomiczny, przemoc seksualną, ograniczony dostęp do edukacji, służby zdrowia, informacji, usług, sądów oraz posiadania biernego i czynnego prawa wyborczego.
Działania organizacji pozarządowych
Organizacje pozarządowe podejmują działania, aby doprowadzić do włączenia kobiet do życia społecznego i wyrównania szans. Ważne jest aby organizacje mówiły jednym głosem. W dopominaniu się o równe prawa istotna jest współpraca z rządzącymi i poszukiwanie optymalnych rozwiązań.
Rozwiązania problemów
Organizacja zrzeszające kobiety podejmują kroki, które zmierzają do integracji kobiet z niepełnosprawnościami i równości płci poprzez wzmacnianie prezentowanych przez nich poglądów w debacie publicznej. Uczestnictwo ma wpływ na decyzje polityczne reprezentujących je organizacji i zwiększa świadomość społeczną na temat niepełnosprawności oraz równości płci we wszystkich dziedzinach życia.
W 2017 roku członkowie jednej z organizacji UN Women powołali zespół do spraw wyrównywania szans. Strategię, którą wypracował zespół wprowadzał komitet wykonawczy.
Organizacja UN Women przyczynia się do zwiększenia udziału kobiet w spotkaniach na arenie międzynarodowej i konsultacjach społecznych. Promuje ona kwestię praw kobiet i przyczyniła się do podejmowania działań na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Organizacja prowadzi również programy antydyskryminacyjne podczas pandemii koronawirusa. Agencje Organizacji Narodów Zjednoczonych wspierają te działania.
Adam Przybylski – absolwent politologii i filologii germańskiej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Ukończył również studia z zakresu administracji elektronicznej i zaawansowanych technologii informatycznych. Współpracuje z Warmińsko-Mazurskim Sejmikiem Osób z Niepełnosprawnościami w zakresie wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami. Publikuje artykuły o problemach osób z niepełnosprawnościami. Pracownik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego. Organizował konferencje o projektowaniu uniwersalnym i warsztaty z zakresu funkcjonowania osób z niepełnosprawnością wzrokową.