W ramach międzynarodowego rankingu, który konsekwentnie prezentuje umiejętności uczniów i studentów w naukach ścisłych, przyrodniczych i czytaniu przebadano również uczniów i studentów z Królestwa Niderlandów. Holenderski system edukacji jest przykładem stabilności, autonomii rodziców oraz efektywnego zarządzania.
Jednym z filarów tutejszego systemu nauczania jest autonomia szkolnictwa. Szkoły same decydują, jak realizują cele wyznaczone przez rząd. Co ważne nauczyciele nie są przemęczeni, gdyż pracują dwa lub trzy dni w tygodniu.
Niewątpliwie holenderskie szkolnictwo prezentuje wysokiej jakości standardy nauczania. Według badań przeprowadzonych przez UNICEF i poświęconych dobrostanowi uczniów z dwudziestu dziewięciu krajów to dzieci z Holandii uważały się za najszczęśliwsze.
Jest to system zdecentralizowany, który dba o wysokie kwalifikacje nauczycieli. Jednocześnie troszczy się o niezamożnych uczniów i studentów. Jest on oparty na innowacyjnych metodach nauczania. Rząd inwestuje w ośrodki akademickie oraz kadrę naukową.
Podwaliny systemu
Podstawową holenderskiego systemu edukacji jest sprawiedliwość. Ta teza została zaprezentowana w raporcie na temat holenderskich rozwiązań w edukacji, w której dokładnie przeanalizowano system edukacji w tym kraju. Stabilny system demokratyczny również wzmacnia oświatę.
Wsparcie dla słabych uczniów I studentów
Job Christians autor książki “ Holenderskie rozwiązania w edukacji” stwierdza, że dla ludzi odwiedzający holenderskie szkoły trudno byłoby skopiować holenderskie rozwiązania. Jednak warto docenić brak ogólnokrajowego programu nauczania oraz autonomię szkół. Jednym z filarów nauczania jest również wspieranie uczniów i studentów, który mają problemy w nauce.
Christians prezentuje poszczególne segment holenderskiego systemu. Na konferencji prasowej podkreślił, że warto zwrócić uwagę na system ewaluacji osiągnięć w holenderskiej oświacie. Tej ewaluacji podlega również poziom zadowolenia uczniów i studentów. Istotną rolę odgrywają ośrodki opiekuńcze dla dzieci do trzynastego roku życia.
W tym miejscu warto zadać pytanie, dlaczego holenderscy uczniowie osiągają wyniki w matematyce, czytaniu i naukach przyrodniczych. Odpowiedzią jest nie tylko wysoki poziom nauczania, ale również wspieranie słabszych uczniów i studentów.
Wspieranie uczniów i studentów, którzy są w złej sytuacji materialnej ma na nich pozytywny wpływ, ponieważ motywuje ich do większych postępów nauce.
Wyzwania dla holenderskiego systemu edukacji
Mimo licznych sukcesów system edukacji mierzy się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich są różnice pomiędzy miastem, a wsią. Te różnice są również widoczne w dużych miastach takich jak Amsterdam i Rotterdam. W dużych ośrodkach miejskich są również widoczne różnice na tle ekonomicznym. Tym ważniejsze staje się wyrównywanie szans między bogatszymi i mniej zamożnymi regionami kraju.
Podsumowanie
Holenderski system edukacyjny może być inspiracją dla innych krajów. Warto zwrócić uwagę na holenderskie rozwiązania zwłaszcza w zakresie autonomii nauczania, zaangażowania nauczycieli i dyrektorów szkół w wyrównywanie szans na wszystkich szczeblach nauczania i dostępność edukacji dla każdego obywatela.
Adam Przybylski – absolwent politologii i filologii germańskiej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Ukończył również studia z zakresu administracji elektronicznej i zaawansowanych technologii informatycznych. Współpracuje z Warmińsko-Mazurskim Sejmikiem Osób z Niepełnosprawnościami w zakresie wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami. Publikuje artykuły o problemach osób z niepełnosprawnościami. Pracownik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego. Organizował konferencje o projektowaniu uniwersalnym i warsztaty z zakresu funkcjonowania osób z niepełnosprawnością wzrokową.