Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy pytanie prawne w sprawie zgodności ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju z Konstytucją. Może mieć to daleko idące konsekwencje, gdyż ustawa jest fundamentem działania systemu funduszy strukturalnych w Polsce.
12 grudnia b.r. Trybunał Konstytucyjny rozpozna pytanie prawne zadane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w sprawie zgodności niektórych artykułów ustawy z dnia 6 grudnia 2006 roku o zasadach prowadzenia polityki rozwoju z Konstytucją. W ubiegłym roku podobne pytanie prawne zadał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Kwestia jest istotna, gdyż w oparciu ustawę o zasadach prowadzenia polityki rozwoju funkcjonuje system funduszy strukturalnych w Polsce, a wątpliwości co do zgodności z Konstytucją dotyczą istotnych dla tego systemu elementów.
Podstawową wątpliwość Sądu wzbudził fakt, że według ustawy istotne kwestie związane z ubieganiem się o dofinansowanie uregulowane są w systemie realizacji programu operacyjnego. Jest to – zdaniem Sądu – niezgodne z Konstytucją, gdyż dokumenty programowe nie są aktami prawnymi rangi powszechnie obowiązującej, a więc nie są źródłami prawa, których katalog określa Konstytucja. Regulacje dotyczące funkcjonowania funduszy, w tym w szczególności decyzje o przyznaniu środków mogą naruszać zasadę demokratycznego państwa prawa i zasadę działania organów administracji publicznej na podstawie i w granicach prawa zawartych w Konstytucji.
Inna wątpliwość dotyczy naruszenia Konstytucji poprzez wyłączenie przez ustawę podstępowania o przyznanie dofinansowania ze stosowania przepisów kodeksu postępowania administracyjnego.
Szczegóły sprawy oraz stanowiska sejmu i ministra rozwoju regionalnego znaleźć można na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego pod sygnaturą: P/01/11