W szpitalach północno-zachodniej Syrii brakuje miejsc dla poszkodowanych. W wyniku trzęsienia całkowicie lub częściowo zniszczonych zostało 55 placówek medycznych, dlatego ranni i chorzy leczeni są często w prowizorycznych namiotach. Syryjscy medycy współpracujący z Polską Misją Medyczną za najważniejsze medyczne potrzeby uznają dostawy leków, bandaży oraz paliwa.
W północno-zachodniej Syrii, na terenach niekontrolowanych przez rząd, jeszcze przed trzęsieniem ziemi pomocy humanitarnej potrzebowało do 90% mieszkańców. Nowa katastrofa znacząco pogarsza ich sytuację: szacuje się, że dotknęła nawet 3/4 osób mieszkających w tym regionie. Zniszczona jest również część infrastruktury medycznej, dzięki której poszkodowani mogliby otrzymywać bezpieczną medyczną pomoc. 31 placówek ograniczyło lub zawiesiło przyjmowanie pacjentów, częściowe lub całkowite zniszczenia poniosło co najmniej 55 punktów pomocy medycznej[1].
– Medycy na miejscu mówią nam o trzech głównych potrzebach: lekach, bandażach oraz paliwie – komentuje Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej – To ostatnie jest potrzebne do zasilania generatorów prądu w szpitalach oraz sprawnego funkcjonowania karetek i samochodów, które umożliwiają szybkie dotarcie do poszkodowanych.
Kolejnym skutkiem trzęsienia może stać się epidemia cholery, której wzmożoną liczbę przypadków odnotowywano w Syrii od września 2022 roku. Utrudniona higiena i dostęp do czystej wody skutkować będzie też innymi chorobami, takimi jak ostra biegunka, która jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci wśród dzieci do piątego roku życia.
– Przewidujemy, że w najbliższych tygodniach sytuacja w terenie będzie się pogarszać. Najbardziej niepokojąca jest duża liczba pacjentów wymagających natychmiastowego leczenia, połączona z ograniczonym dostępem do czystej wody pitnej – mówi dr Mohamed Zahid Almasri z organizacji Physicians Across Continents, lokalnego partnera Polskiej Misji Medycznej – Martwimy się szczególnie o zdrowie dzieci, osób starszych i przewlekle chorych.
Według szacunków ONZ, jeszcze przed trzęsieniem ziemi pomocy humanitarnej na terenie północno-zachodniej Syrii potrzebowało ponad 4 miliony Syryjek i Syryjczyków. W reakcji na trzęsienie ziemi Polska Misja Medyczna pokrywa koszty m.in. uruchomienia ostrego dyżuru i chirurgii urazowej w szpitalu w Szamarin. Dostarcza także niezbędne leki do ośrodków zdrowia, gotowe posiłki dla osób przesiedlonych i paliwo dla potrzebujących placówek służby zdrowia. PMM pomaga na terenie północno-zachodniej Syrii od 2017 roku.
Wesprzyj pomoc Polskiej Misji Medycznej:
· przekaż darowiznę na oficjalnej zbiórce https://pomagam.pl/trzesienie-ziemi
· ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc
· przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444
· przekaż 1,5% wpisując KRS 0000162022