Z okazji Międzynarodowego Dnia Alfabetyzacji Polska Akcja Humanitarna przypomina o dramatycznej sytuacji milionów syryjskich dzieci.
Ponad 2 miliony dzieci w Syrii nie chodzi do szkoły, a ponad 3 miliony potrzebuje wsparcia, żeby móc się dalej uczyć. Większość z żyjących w Syrii dzieci nie zna innej rzeczywistości niż wojna. Polska Akcja Humanitarna od ponad 3 lat pomaga mieszkańcom Syrii – w tym dzieciom.
Te dzieci są jak ślepcy - mówi jeden ze współpracujących z PAH syryjskich inżynierów – Jeśli powiesz niewidomemu, że to jest żółty kolor, nie będzie umiał sobie tego wyobrazić. Dodaje: Nie wiem, co czują, co w nich siedzi, co myślą o świecie. Nikt tego nie wie. Na pewno nie wyobrażają sobie pokoju, bo nie wiedzą, co to jest. Ja mogę sobie wyobrazić, jak powinno wyglądać ich życie. Wiem, co to znaczy iść do parku w piękny dzień. One tego nie wiedzą.
Konflikt w Syrii trwa już od ponad pięciu lat. Według danych ONZ, pomocy humanitarnej potrzebuje 13,5 miliona mieszkańców Syrii, w tym 6 milionów dzieci. Najmłodsze z nich nie pamiętają innej rzeczywistości niż wojenna – wiele nie wie co to elektryczność, woda w kranie czy własny dom.
Większość dzieci w wieku szkolnym nie wie też, co to znaczy regularna edukacja. Od momentu wybuchu konfliktu, w Syrii została zniszczona jedna czwarta szkół i przestało pracować ponad 50 tys. nauczycieli. Wiele budynków szkolnych zostało zaadaptowanych na schronienia dla uchodźców z innych rejonów kraju. W działających szkołach brakuje miejsca, personelu, materiałów edukacyjnych, dostępu do prądu i wody. Coraz więcej dzieci, zamiast nauką, zajmuje się pomaganiem rodzinom w zdobywaniu środków do przeżycia, coraz więcej jest narażonych na przedwczesne małżeństwa i wykorzystywanie do działań wojennych.
Zapewnienie dzieciom syryjskim dostępu do edukacji to jeden z podstawowych celów, jakie stawiają przed sobą organizacje humanitarne działające w regionie. Wspólnie z mieszkańcami ogarniętego wojną kraju starają się nie dopuścić do tego, żeby dzisiejsze najmłodsze pokolenie stało się pokoleniem straconym.
Polska Akcja Humanitarna przyczynia się do tego celu, prowadząc działania w sektorze wodno-sanitarnym, w którym się od lat specjalizuje. Od 2014 roku PAH remontuje szkolne łazienki i toalety, dzięki czemu zarówno uczniowie, jak i mieszkający w szkołach uchodźcy wewnętrzni mają dostęp do czystej wody i odpowiednich warunków sanitarnych. W samym 2015 roku organizacja oddała do użytku ponad 260 szkolnych toalet i łazienek. PAH wyremontowała również sale lekcyjne w szkole dla dziewcząt w miejscowości Basamis. Prowadziła też zajęcia edukacyjne, sportowe i plastyczne dla dzieci - uchodźców z Syrii – w Turcji.
Wojna w Syrii trwa już od 5 lat – Pomóż dziś!
- Wpłać dowolną kwotę na konto – BPH S.A. 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem „Syria”
- Wpłać darowiznę online na stronie PAH – jako cel darowizny wybierz „SOS SYRIA”
- Dołącz do Klubu PAH SOS i regularnie wspieraj działania PAH w krajach dotkniętych kryzysami humanitarnymi – informacje na stronie Polskiej Akcji Humanitarnej
http://reliefweb.int/sites/reliefweb.int/files/resources/2016_hno_syrian_arab_republic.pdf
http://www.unicef.org/publications/files/UNICEF_SOWC_2016.pdf
http://wyborcza.pl/magazyn/1,124059,19685960,syria-wojna-bez-konca.html?disableRedirects=true
Warunki, w jakich od pół dekady żyje większość Syryjczyków, są dramatyczne. Ciągłe walki i naloty zmusiły 10,5 miliona osób do ucieczki z domów – prawie 6,5 miliona ludzi przemieściło się wewnątrz kraju, a w sąsiadujących z Syrią państwach żyje ponad 4 miliony uchodźców. Tysiące rodzin mieszka w zniszczonych domach lub prowizorycznych obozach. Ponad trzy czwarte Syryjczyków nie ma stałego dostępu do czystej wody, brakuje również prądu.
Kraj jest w głębokiej recesji – w Syrii produkuje się obecnie prawie dwa razy mniej zboża niż przed wojną, a mąka jest trzy razy droższa niż w 2011 roku. Rośnie także bezrobocie – ponad połowa ludzi w wieku produkcyjnym nie ma pracy. Prawie 70 procent mieszkańców Syrii żyje w skrajnej biedzie.
Źródło: Polska Akcja Humanitarna