Świętokrzyskie. Wystartowała regionalna odsłona kampanii „Bez nienawiści” [RELACJA]
Spotkaniami dyskusyjnymi w Kielcach i Starachowicach oraz dniami NGO wystartowała świętokrzyska kampania na rzecz zwalczania mowy nienawiści w Internecie w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „Bez nienawiści”. Młodzi ludzie chwalą kampanię i proponują wspólne działania. Kampanię w regionie prowadzi Stowarzyszenie Edukacja przez Internet w ramach Inkubatora Trzeciego Sektora wraz z innymi organizacjami pozarządowymi.
Na spotkaniu obecny był świętokrzyski autorytet w tej dziedzinie – Pan Gerard Bah - pełnomocnik Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka oraz pełnomocnik do spraw mniejszości narodowych i etnicznych w województwie. Podkreślał on, że za używanie mowy nienawiści, bez względu na to, czy to będzie Internet czy ulica lub inne miejsce publiczne, grozi odpowiedzialność karna na podstawie nawet 3 artykułów kodeksu karnego. Z kolei Grzegorz Dorobek, znany w Kielcach obrońca praw obywatelskich, podkreślał, że główną przyczyną wrogości międzyludzkiej jest po prostu nie wiedza i nieznajomość siebie nawzajem. W spotkaniu uczestniczył także Tomasz Gliński – koordynator Kieleckiego Centrum Wsparcia Cudzoziemców. Sposobem na niwelowanie wrogości między obywatelami z różnych krajów jest kanadyjski model wielokulturowości który kładzie nacisk na budowanie relacji między ludźmi, poznawanie się – komentował podczas spotkania.
Młodzież podkreślała, że jedną z przyczyn dyskryminujących zjawisk jest brak odpowiedniej edukacji w szkołach od najmłodszych lat. Z drugiej strony nauczyciele twierdzili, że nienawistne zachowania mają swoje epicentrum na stadionach piłkarskich, gdzie młodzi ludzi podążając za tłumem, gubią się i przyjmują negatywne ideologie. Przedstawiciele MDK w Starachowicach – Pani Lidia Pokuszyńska i Agnieszka Lasek – gospodarze spotkania, cieszyły się, że młodzi ludzie chcą brać udział w kampanii. Podkreślały, że takie miejsca jak Młodzieżowy Dom Kultury do dobra przestrzeń, aby rozmawiać na tematy ważne dla młodego pokolenia.
Zarówno młodzi uczestnicy spotkania w Kielcach i Starachowicach potwierdzali, że sami byli świadkami mowy nienawiści w swoim otoczeniu, a zjawisko to jest szczególnie widoczne w sieci – na portalach społecznościowych, blogach i innych stronach. Działania podejmowane w kampanii spodobały się młodzieży. Uczestnicy zwracali uwagę, że akcje prowadzona jest nowatorsko, co przekłada się na łatwe dotarcie do jak największej liczby osób.
Fotorelację z wydarzeń można znaleźć na stronie: www.facebook.pl/inkubator.kielce
Świętokrzyska kampania odbywa się w ramach projektu ”Trasa 78 - ze śląskiego w świętokrzyskie” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.