W województwie świętokrzyskim rozpowszechniona jest opinia, że organizacje upodabniają się do urzędów.
Niemal połowa (47%) liderów stowarzyszeń i fundacji z województwa świętokrzyskiego, biorących udział w badaniu „Kondycja sektora organizacji pozarządowych 2015", zgodziło się z opinią: „Większość organizacji upodobania się pod względem sposobu działania do działań administracji publicznej”.
Jak wytłumaczyć tak powszechną zgodę na temat podobieństwa między organizacjami a urzędami w tym regionie? Można dodać, że w województwie świętokrzyskim najwięcej odpowiedzi twierdzących zebrała opinia: „w Polsce trudno mówić o istnieniu sektora pozarządowego jako wspólnoty organizacji – istnieją wyłącznie poszczególne organizacje realizujące swoje cele” (69%), a ze zdaniem „w sektorze pozarządowym zbyt często dobre intencje rozgrzeszają brak skuteczności w działaniach” zgadza się ponadprzeciętnie dużo badanych liderów NGO (53%). Każda z tych opinii dotyczy innego aspektu funkcjonowania organizacji i sektora pozarządowego – istnienia unikalnego dla NGO sposobu działania, poczucia wspólnoty sektorowej czy skuteczności w podejmowanych projektach.
Świętokrzyscy liderzy wyjątkowo często – na tle całego sektora – kwestionują zarówno wyróżniający organizacje sposób działania, jak i łączące je poczucie wspólnoty. Nie najlepszą mają też opinię o rezultatach działań sektora. Skąd tak sceptyczny stosunek do sektora w tym regionie?
Brak skuteczności działania organizacji rozgrzeszany dobrymi intencjami dostrzega 46% liderów w całym sektorze.
Co to jest NGO? Ile jest w Polsce NGO? Czym zajmują się NGO? Dowiesz się w serwisie fakty.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (fakty.ngo.pl)