Na początku października w Azerbejdżanie odbyło się Forum Kampanii Rady Europy No Hate Speech Movement. Uczestniczyli w nim aktywiści z województwa świętokrzyskiego. W listopadzie odbędą się spotkania kampanijne w Kielcach i Starachowicach. Młodzi ludzie będą mogli się dowiedzieć w jaki sposób włączyć się w międzynarodową kampanię i działać na rzecz praw człowieka. Po Forum Kampanii powstał manifest. Zachęcamy do zapoznania się z przekazem.
Przekaz z Forum Kampanii Bez Nienawiści
"My, młodzież i działacze praw człowieka, krajowi koordynatorzy i partnerzy Kampanii Rady Europy „Bez Nienawiści” , zebraliśmy się na Forum, które odbyło się w Gabali w Azerbejdżanie między 1 a 5 października 2014, aby wymienić nasze doświadczenia oraz przekazać oczekiwania prowadzącym kampanie.
Forum zostało zorganizowane wspólnie przez Departament Młodzieży Rady Europy i Ministerstwo Młodzieży i Sportu Azerbejdżanu w kontekście azerskiego przewodnictwa w Komitetu Ministrów Rady Europy, we współpracy ze Zgromadzeniem Narodowym Organizacji Młodzieżowych Republiki Azerbejdżanu.
Młodzi ludzie są często pomijani jako uczestnicy zmiany społecznej. Od momentu powstania, Kampania została prowadzona przez młodzież, która wykorzystuje swoją kreatywność, talent i energię dla dobra wspólnego. Prowadzimy tę kampanię, ponieważ wierzymy, że godność i prawa człowieka mają zastosowanie we wszystkich dziedzinach życia, w tym w Internecie.
Walczymy razem, bo mowa nienawiści w Internecie jest problemem globalnym, który nie zna granic. Internet jest również częścią przestrzeni publicznej. Pracujemy razem, ponieważ wierzymy w pozytywne zmiany. Mowa nienawiści może być i powinna być zwalczana.
Europa przeżywa głęboki kryzys praw człowieka, które mógłby stać się w kryzysem wiary te prawa - naszego wspólnego dobra. Antycyganizm , antysemityzm, dyskryminacja niepełnosprawnych, homo /transfobia, islamofobiia, seksizm, rasizm, ksenofobia i segregacja rasowa rosną w naszych społeczeństwach. Nienawiść przyczynia się do ich wzrostu.
Mowa nienawiści prowadzi do przestępstw z nienawiści, których ofiarami są zazwyczaj najbardziej narażone osoby i grupy. Nie możemy być na to obojętni. Rada Europy musi być punktem odniesienia i stróżem praw człowieka w całej Europie. Bezpieczeństwo demokratyczne musi być zakorzenione w kulturze praw człowieka, także w cyberprzestrzeni.
Walczymy o prawa człowieka w Internecie różnorodnymi środkami ze wsparciem ze władz rządowych. Promowanie praw człowieka w Internecie nie może być zadaniem tylko wolontariuszy i organizacji pozarządowych. Instytucje publiczne przez kreowanie polityki młodzieżowej, muszą wspierać i stanąć u boku działaczy kampanii.
Mamy wsparcie Sekretarza Generalnego, Zgromadzenia Parlamentarnego, Komisarza Praw Człowieka i przewodniczących z Komitetu Ministrów. Jesteśmy zdeterminowani, aby nie akceptować mowy nienawiści w Internecie jako "normalnej" i zmobilizować młodych ludzi do tego zadania. Chcemy rozwijać uczestnictwo i obywatelstwo młodzieży w Internecie, w tym w procesach zarządzania Internetem.
Pragniemy, aby Rada Europy i jej państwa członkowskie w równym stopniu angażowały się w rozwój polityki młodzieżowej. Politycy i osoby publiczne muszą wykazać się odpowiedzialnością poprzez nie używanie mowy nienawiści i potępiając wszystkie naganne wystąpienia.
Zwalczanie mowy nienawiści i wspieranie kultury praw człowieka wymaga inwestycji w edukację zwłaszcza edukację praw człowieka. Edukacja jest ubezpieczenia na życie dla naszych demokracji. Nie możemy wyeliminować mowy nienawiści w Internecie, ale poprzez edukację możemy ograniczyć jej skutki.
Prawa człowieka w Internecie są naszą wspólną sprawą.
Jesteśmy zaniepokojeni skalą mowy nienawiści w konfliktach zbrojnych, używanej jako broni
propagandowej. Internet wzmacnia wpływ i umacnia nienawiść na tle etnicznym do poziomu który sprawia, że pojednanie i rozwiązywanie konfliktów jest bardzo trudne. To nie koniec naszej wspólnej kampanii. Wzywamy Radę Europy i jej członków do:
- Uznania mowy nienawiści w Internecie, w tym cyberprzemocy, jako poważnego problemu, który wpływa poważnie na osoby fizyczne i kondycję demokracji. Państwa członkowskie muszą odnowić.
swoje zaangażowanie w kampanię poprzez zapewnienie jej odpowiednich zasobów. A tych, którzy nie są w nią jeszcze zaangażowani, należy zachęcać do włączenia się w jej działania.- Poprawienia definicji mowy nienawiści w Radzie Europy o wymiar internetowy oraz dodania antyrcyganizmu, dyskryminacji niepełnosprawnych, seksizmu, dyskryminacji ze względu na orientacja seksualną i tożsamość płciową oraz islamofobii jako form mowy nienawiści.
- Stosowania i informowania o istniejących instrumentach prawnych przeciw rasizmowi i ksenofobii w Internecie.
- Wspierania pełnego zaangażowania młodych ludzi w zarządzaniu Internetem i ułatwienie dialogu z innymi zainteresowanymi stronami.
- Przyjęcia 22 lipca jako Dnia Europejskiej Pamięci Ofiar Przestępstw z Nienawiści oraz pracy z ofiarami i partnerami kampanii upamiętniając ten dzień.
- Opracowania narzędzi edukacyjnych w celu przeciwdziałania lub ograniczenia wpływu mowy nienawiści w konfliktach zbrojnych .
- Szukanie przyczyn radykalizacji młodego pokolenia i rozwijanie środków zapobiegawczych w zakresie pracy z młodzieżą, edukacji i równouprawnienia. Rozwijanie
programów wsparcia dla ofiar mowy nienawiści i przestępstw z nienawiści. - Wspieranie roli i pracy online obrońców praw człowieka i zapewnienie skutecznej.
ochrony dla "informatorów" łamania praw człowieka. - Stworzenie mapy, monitorowanie i potępienia mowy nienawiści, ze szczególnym uwzględnieniem jego wykorzystania w dyskursie politycznym. 10. Włączenie uświadamiania o mowie nienawiści w programach kształcenia i wzmocnienia edukacji o prawach człowieka. 11. Włączenie przeciwdziałania mowy nienawiści jako składnika programów i polityki antydyskryminacyjnej. Zaproponowanie kodeksu postępowania dla dostawców usług internetowych i mediów online.
- Poprawienia definicji mowy nienawiści w Radzie Europy o wymiar internetowy oraz dodania antyrcyganizmu, dyskryminacji niepełnosprawnych, seksizmu, dyskryminacji ze względu na orientacja seksualną i tożsamość płciową oraz islamofobii jako form mowy nienawiści.
Źródło: No hate Speech Movement