Świętokrzyskie. Powstały spółdzielnie socjalne „MIG-BUD”, G5–WASH.PL, „BLUE PUB”
W województwie świętokrzyskim powstały pierwsze trzy spółdzielnie socjalne w Polsce prowadzone przez osoby głuche. Spółdzielnie te wciąż będą otrzymywać pomoc na swoją działalność, ale potrzebują pomocy.
Rzeszowski Klub Sportowy Głuchych „RES-GEST” realizujący w okresie od stycznia 2013 r. do września 2014 r. projekt pn. „Spółdzielnie socjalne wsparcie dla niesłyszących” nie tylko jako pierwszy w regionie świętokrzyskim, ale również jako pierwszy w Polsce podjął się wyzwania, jakim jest stworzenie spółdzielni socjalnych kierowanych przez osoby niesłyszące, co świadczy o innowacyjności tego przedsięwzięcia. Projekt ten realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednym z jego celów jest zwiększenie aktywności zawodowej osób niesłyszących oraz umożliwienie szansy rozwoju.
W okresie od stycznia do maja 2013 r. prowadzona była rekrutacja, która w efekcie końcowym do projektu zaangażowała 24 uczestników/uczestniczki wykluczonych społecznie bezrobotnych lub nieaktywnych zawodowo. Wszystkie osoby w okresie od czerwca do września 2013 r. objęte zostały realizacją zaplanowanych zadań projektowych tj.
- Warsztatami motywacyjno-integracyjnymi,
-
Szkoleniami kompetencyjnymi nt. samo zatrudnienia i pracy w spółdzielni socjalnej:
- szkolenie dotyczące ekonomii społecznej i problematyki spółdzielni, podczas, którego uczestnicy i uczestniczki projektu zdobyli podstawową wiedzę na temat formalno-prawnych aspektów funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej w Polsce. Zapoznali się z zasadami tworzenia i działalności spółdzielni socjalnej oraz podstawami zarządzania i marketingu.
- szkolenie z przedsiębiorczości z elementami rachunkowości finansowej, podczas którego uczestnicy i uczestniczki projektu pracowali nad tworzeniem biznesplanów, zdobyli podstawową wiedzę na temat zarządzania finansami i zasobami w spółdzielni. Zapoznali się z podstawami księgowości pracując na programach komputerowych, poznali zasady rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Urzędem Skarbowym.
- doradztwo strategiczne i finansowe zajęcia ze specjalistą z zakresu doradztwa strategicznego, który prowadził indywidualne spotkania z osobami niesłyszącymi w pięciu grupach inicjatywnych celem przygotowania ich do rozpoczęcia działalności i przygotowania niezbędnych dokumentów do pozyskania dotacji na przystąpienie do spółdzielni socjalnej.
Każdy uczestnik projektu miał możliwość podniesienia kwalifikacji i umiejętności poprzez udział w szkoleniu zawodowym przewidzianym w projekcie. Szkolenia były dostosowane do profilu działania spółdzielni i potrzeb uczestników, wszystkie osoby były bardzo zainteresowane szkoleniami co pozwoliło im na przyswojenie teorii połączonej z praktyką bezpośrednio pod okiem świetnych fachowców. Należy zwrócić uwagę, że wszystkie szkolenia i spotkania ze specjalistami były tłumaczone na Polski Język Migowy przez wykwalifikowanych tłumaczy języka migowego.
Po opracowaniu przez grupy inicjatywne 5 biznesplanów powołana została komisja oceny wniosków składająca się z trzech ekspertów, którzy po obradach wybrali 3 najlepsze biznesplany. Na podstawie których powstaną 3 pięcioosobowe spółdzielnie socjalne w skład, których wchodzą: firma budowlana „MIG-BUD, firma sprzątająca-mobilna myjnia „G5-WASH.PL” oraz spółdzielnia o profilu gastronomicznym „BLUE PUB”.
Kolejno w miesiącu wrześniu grupy inicjatywne dokonały zebrania założycielskiego, na którym został wybrany zarząd poszczególnych spółdzielni socjalnych.
Po utworzeniu każda ze spółdzielni ma ponadto zapewnione wsparcie finansowe i pomostowe na podjęcie działalności.
By spółdzielnie mogły funkcjonować potrzebne jest wszelkie wsparcie z zewnątrz, gdyż osoby niesłyszące mają utrudniony start na rynku pracy oraz w utrzymaniu się na nim. Obecnie priorytetową sprawą jest znalezienie lokali w dogodnej lokalizacji oraz cenie ze względu na ograniczone środki finansowe oraz pozyskiwanie nowych zleceń i partnerów gotowych i chętnych do współpracy.
Opracował: Zespół Zarządzający Biura Projektu RKSG „RES-GEST” „Spółdzielnie socjalne wsparcie dla niesłyszących”