Świętokrzyskie. Pierwsze efekty prac Regionalnego Panelu Ekspertów organizacji pozarządowych
W jaki sposób nowe technologie mogą wpływać na działanie organizacji pozarządowych? Jak można je efektywnie wykorzystywać w pracy NGO? Jaka jest rola sektora pozarządowego w Polsce i co zrobić, aby usprawnić jego funkcjonowanie? Nad odpowiedziami na te i inne pytania pracował Regionalny Panel Ekspertów województwa świętokrzyskiego w czasie dwudniowego spotkania organizowanego w ramach projektu „III sektor dla Polski”.
W dniach 23 – 24 maja 2014 r. w Cisowie pod Kielcami odbyły się warsztaty Regionalnego Panelu Ekspertów, w których uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych z województwa świętokrzyskiego W czasie warsztatów mieli za zadanie opracować wnioski i rekomendacje dotyczące dwóch tematów: regionalnego – „Ambiwalentna rola nowych technologii w NGO” oraz ogólnopolskiego – „Rola sektora pozarządowego w rozwoju kraju”.
Podczas pierwszego dnia spotkania Regionalny Panel Ekspertów skupił się nad tematem dotyczącym roli technologii informacyjnych. Przy opracowywaniu wniosków i rekomendacji eksperci wzięli pod uwagę:
– kierunki rozwoju technologii informacyjnych oraz ich zastosowanie w III sektorze,
– szanse i zagrożenia związane z korzystanie z ICT,
– rolę ICT w relacjach NGO z administracją publiczną,
– planowanie strategii ICT w organizacji pozarządowej,
– marketing społeczny z wykorzystaniem nowych technologii,
– poziom edukacji z zakresu nowych technologii.
– Nowe technologie stały się nieodłącznym elementem rzeczywistości, w której żyjemy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, jak wielka jest ich siła, która może pomagać, ale i szkodzić – również w działaniach organizacji pozarządowych. Świadomość tego jest bardzo ważna, dlatego potrzebna jest na ten temat dyskusja i wypracowanie wspólnych wniosków, by mogły zostać wcielane w życie przez działające NGO – uważa Karol Kaleta, Prezes Stowarzyszenia Edukacja przez Internet.
Drugi dzień spotkania został poświęcony dyskusji na temat roli III sektora w Polsce. Prace rozpoczęto od zdiagnozowania sytuacji, w jakiej obecnie znajdują się organizacje pozarządowe w naszym kraju. Regionalny Panel Ekspertów zwrócił uwagę na słabe strony NGO, jakimi są m.in.: brak strategii rozwoju NGO, nieodpowiednia promocja, niska współpraca pomiędzy organizacjami i samorządami, a także niewykorzystany potencjał ludzi i miejsc. W czasie warsztatów rozmawiano również na temat działań, które należy podjąć aby umocnić rolę III sektora w Polsce.
Kolejnym krokiem w budowaniu strategii rozwoju sektora obywatelskiego w Polsce będzie Regionalne Forum Inicjatyw Pozarządowych, podczas którego wnioski wypracowane podczas dwudniowych warsztatów zostaną przedstawione i skonsultowane z przedstawicielami pozostałych organizacji pozarządowych z województwa świętokrzyskiego. Opracowane założenia będą współtworzyć „Strategię Rozwoju Sektora Obywatelskiego w Polsce”.
Strategię stworzą organizacje pozarządowe z całego kraju. Dzięki temu będzie ona oparta na doświadczeniach, a co za tym idzie, będzie odpowiadała potrzebom społeczeństwa.
Wszystkich, którzy chcieliby współtworzyć strategię, zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem Edukacja prze Internet.
W pracach Regionalnego Panelu Ekspertów uczestniczyli:
- Anna Łubek – Lokalna Grupa Działania „Wokół Łysej Góry”,
- Szczepan Bogucki – Fundacja Europomost,
- Katarzyna Kossek – Stowarzyszenie Integracja i Rozwój,
- Łukasz Żuchowski – Fundacja Centrum Europy Lokalnej,
- Barbara Zamożniewicz – Fundacja Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży FARMa,
- Karol Kaleta – Stowarzyszenie Edukacja przez Internet,
- Emilia Celary – Stowarzyszenie JES – Jakość Energia Starachowice,
- Dariusz Grunt – Stowarzyszenie Spółdzielców i Wspólnot Mieszkaniowych „Nasze Miasto Starachowice”,
- Halina Siemaszko – Fundacja Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej,
- Anna Frańczak – Stowarzyszenie Akademia Kobiet Twórczych AKT,
- Łukasz Chlebny – Kancelaria Lex Superior.
Spotkanie poprowadziła Aneta Nasternak-Kmieć, Sekretarz Regionalnego Panelu Ekspertów.
Źródło: Stowarzyszenie Edukacja przez Internet