25 listopada 2011 roku w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach odbyło się III Świętokrzyskie Forum Pełnomocników ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy jednostek samorządu terytorialnego zajmujący się współpracą z organizacjami pozarządowymi oraz przedstawiciele tych organizacji.
W III Świętokrzyskim Forum Pełnomocników ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi uczestniczyło 36 przedstawicieli głównie jednostek samorządu terytorialnego województwa świętokrzyskiego wszystkich szczebli. Forum miało na celu upowszechnianie wiedzy nt. modelowej współpracy JST i NGO, a także wymianę doświadczeń wśród urzędników zajmujących się tą problematyką i przedstawicieli NGO.
Podczas Forum zaprezentowano Model współpracy między sektorami, który skłonił uczestników do dyskusji nad możliwością jego realnego zastosowania. Zgodnie stwierdzono, że należy dążyć do idealnej, modelowej współpracy, by skutecznie i aktywnie rozwiązywać lokalne problemy.
Wstępem do rozważań była prezentacja wyników badań Stowarzyszenia Klon/Jawor dotyczących kondycji trzeciego sektora w Polsce oraz stanu i specyfiki współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych. Następnie zaprezentowano „Model współpracy” – jak powstał, czym się charakteryzuje, jak należy go czytać. Prowadzący przedstawili zasady współpracy, stanowiące oś modelu oraz podstawę jego zrozumienia. Kluczowym punktem była prezentacja systemowego modelu współpracy administracji publicznej z trzecim sektorem. Szczegółowo omówiono także płaszczyzny współpracy, wzorce i narzędzia działań przewidziane w ramach każdej z nich.
Kolejnym punktem Forum była dyskusja nad stanem współpracy NGO i JST w województwie świętokrzyskim. Podczas dyskusji uczestnicy zwrócili uwagę na wiele praktycznych aspektów współpracy dwóch sektorów. Wskazali na niepokojące zjawisko: wiele organizacji, mimo figurowania w rejestrze nie podejmuje żadnych działań. Mówiono także, że urzędy posiadają wolę współpracy z trzecim sektorem, jednak są ograniczane możliwościami finansowymi. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, jak wynika ze spostrzeżeń JST, że organizacje w większości zainteresowane są współpracą finansową. Istotny problem stanowi także komunikacja między oboma sektorami. Wynika to z braku rzetelnych danych kontaktowych, a także słabego odzewu ze strony organizacji na próby podjęcia współpracy przez urzędy. Zastanawiano się również nad celowością powołania Rad Pożytku Publicznego, ich rolą na szczeblu samorządu. Poruszono też problematykę współpracy na terenach wiejskich, która układa się nieco trudniej.
Uczestnicy wykazali pozytywny odbiór Forum. Wyrazili konieczność podobnych spotkań oraz ciągłego doskonalenia współpracy między JST i NGO. Szczególnie cenna wydała się możliwość konfrontacji organizacji pozarządowych i urzędów. Wszystkie zebrane doświadczenia i wnioski posłużą upowszechnianiu wiedzy na temat modelu na poszczególnych szczeblach samorządu.
Forum Pełnomocników zorganizowane zostało w ramach projektu systemowego MPIPS „Model współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych – wypracowanie i upowszechnienie standardów współpracy” realizowanego przez Ogólnopolską Sieć Wspierania Organizacji Pozarządowych SPLOT i współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.