W niedzielę 27 listopada odbyło się ostatnie działanie w ramach projektu Świętokrzyska Akademia Liderów, realizowane go przez Stowarzyszenie „Klub Debata Decyzja Działanie”. Uczestnicy wzięli udział w rajdzie na Bukową Górę.
Co działo się przez ostatnich 5 miesięcy podczas realizacji projektu. Przeżyjmy to jeszcze raz.
Projekt rozpoczął się w lipcu i był skierowany do organizacji społecznych działających na terenie województwa świętokrzyskiego. Przez 5 miesięcy jego realizacji wsparciem objęto 25 członków 10 stowarzyszeń działających na rzecz integracji i aktywizacji społeczności lokalnych. W ramach projektu odbyło się 7 dwudniowych spotkań weekendowych podczas, których wspólnie zastanawialiśmy się jak polepszyć kondycję Naszych stowarzyszeń oraz jak pobudzić nasze otoczenie do działania. Zorganizowano również 4 imprezy integracyjne. Uczestnicy warsztatów podczas trwania projektu wspólnie pracowali nad własnymi projektami. Powstało kilka ciekawych pomysłów, które mamy nadzieję będą realizowane.
W ramach projektu przeprowadzono następujące warsztaty:
- Podstawy prawne, rachunkowe działalności stowarzyszeń, w tym np.: istota stowarzyszenia, organy władcze oraz ich kompetencje i obowiązki, majątek stowarzyszenia, źródła pozyskania dochodów oraz podstawy rachunkowe, zagadnienia związane z prowadzeniem przez stowarzyszenia działalności gospodarczej, nadzór i kontrola nad działalnością stowarzyszeń.
- Diagnoza organizacji, których celem było ukazanie barier i możliwości rozwoju, określenie przyczyn i pomoc we wskazaniu działań, które należy i można podjąć.
- Wolontariat, a w tym np.: podstawy prawne funkcjonowania wolontariatu (ustawy, ubezpieczenia, zabezpieczenia prawne), podstawowe pojęcia związane z wolontariatem.
- Public Relations (PR) organizacji: podstawy definicyjne PR, do czego służy PR, jaka powinna być działalność komunikacyjna organizacji, otoczenie organizacji, budowanie dobrego wizerunku organizacji, kontakty z otoczeniem.
- Projekty miękkie-diagnoza potrzeb i problemów społeczeństwa z obszaru działalności stowarzyszenia, wskazanie źródeł problemów próba określenia działań skierowanych na poprawę sytuacji, wskazanie programów, działań i możliwości pozyskania środków finansowych na realizację projektów.
- Równość szans, w tym np.: diagnoza sytuacji kobiet i mężczyzn na rynku lokalnym oraz wskazanie problemów dotykających poszczególne grupy, podstawy prawne stosowania zasady równości szans ze względu na płeć, zastosowanie tych zasad w projektach miękkich, zmiana stereotypowego myślenia o podziale ról społecznych.