Przemoc zdarza się w różnych domach, niezależnie od statusu rodziny i objawia się na wiele sposobów. Jak pokonać strach i przeciwstawić się prześladowcy uczyło stowarzyszenie „Razem” wraz z grupą PRO Świerklany działającą przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Świerklanach.
Przemoc w rodzinie dotyka głównie kobiety, większość z nich ukrywa tragedię w czterech ścianach. Mówienie o sprawach osobistych nie jest proste, a w przypadku, gdy doznaje się przemocy ze strony bliskich jest to wyjątkowo trudne. Dlatego rybnickie stowarzyszenie „Razem” wraz z grupą działającą przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Świerklanach stworzyło grupę wspierająco-rozwojową „Po MOC” dla osób doznających przemocy w rodzinie. Spotkania grupy były możliwe dzięki dofinansowaniu projektu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Projekt Grupa wspierająco - rozwojowa dla osób doznających przemocy w rodzinie "Po MOC" dobiega już końca. Uczestnicy projektu podczas spotkań ze specjalistą dowiedzieli się o swoich prawach w sytuacji doznawania przemocy i sposobach radzenia sobie w tej trudnej sytuacji. Mieli też możliwość porozmawiania w grupie o trudnych emocjach, które przeżywają oraz uzyskali wsparcie, które pomoże im nabrać sił do przeciwstawienia się zjawisku przemocy i mówieniu „stop", reagując konstruktywnie na przemoc.
Co udało się osiągnąć dzięki tej inicjatywie, czy uczestniczkom udało się pomóc opowiada Jarosław Tarnowski, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, pomysłodawca projektu:
- Uczestniczki spotkań, to kobiety, które doznają przemocy ze strony mężów, dzieci, rodziców lub rodzeństwa. Dzięki uczestnictwu w projekcie panie zdobyły wiedzę o możliwości działania w sytuacji przemocy, zwiększyły poczucie samodzielności i odpowiedzialności za siebie. Podczas spotkań uczą się asertywności, stawiania granic, podniosły poczucie własnej wartości i poczucie świadomości swoich praw – dzięki czemu mają siłę żeby przeciwstawić się przemocy. Spotkania są też okazją do podzielenia się trudnościami z grupą, taka wymiana sprzyja kształtowaniu otwartości, poczuciu bezpieczeństwa i wzmacnianiu uczestniczek.
Uczestniczki projektu „Po MOC” otrzymają też materiały edukacyjne zawierające informacje o ich prawach i możliwościach uzyskania pomocy.