Światowy Dzień Żywności. Stowarzyszenie Poranek inauguruje "Miesiąc Dobrego Żywienia"
Dziś, 16 października, obchodzimy Światowy Dzień Żywności. W tym dniu warto zaznaczyć, jak istotna dla zdrowia i budżetu domowego jest żywność i odpowiednie gospodarowanie nią. Stowarzyszenie Poranek, na co dzień zajmujące się pomocą żywnościową dla najuboższych, inauguruje akcję informacyjną „Miesiąc Dobrego Żywienia”, poświęconą zasadom zdrowego odżywiania, gospodarowaniu zasobami oraz niemarnowaniu żywności.
O akcji Stowarzyszenia Poranek
Akcja skierowana jest do wszystkich osób zainteresowanych tematyką zdrowego odżywiania i ekonomii gospodarstwa domowego, w tym osób, które chciałyby wdrożyć pewne zmiany w swoim odżywianiu, ale nie stać ich na wizytę u dietetyka. Artykuły z informacjami, poradami i filmami eksperckimi na temat niemarnowania żywności, zasad zdrowego żywienia, ekonomicznych zakupów, doboru produktów żywnościowych i diet itp. można znaleźć na stronie www.stowarzyszenieporanek.pl. Platforma regularnie będzie uzupełniana o kolejne treści.
Wiedza o gospodarowaniu żywnością w trosce o zdrowie i portfele
– W Stowarzyszeniu Poranek wiemy, jak ważna jest żywność dla zdrowia, dobrego samopoczucia i godnego życia. Od 2013 prowadzimy wraz z partnerami projekt codziennej pomocy żywnościowej dla najuboższych. Zauważyliśmy, że brak dostatecznej wiedzy o gospodarowaniu żywnością, walorach zdrowotnych pożywienia i ekonomii gospodarstwa domowego, w tym zakupów, mogą skutkować dużymi stratami dla zdrowia i portfeli Polaków. Dlatego zorganizowaliśmy akcję „Miesiąc Dobrego Żywienia”, w ramach której przez najbliższy miesiąc będziemy dzielić się praktyczną i ekspercka wiedzą na temat gospodarowania żywnością i innymi zasobami, świadomego wyboru tego, co kupujemy i jemy – tak, aby zyskiwały nasz domowy budżet i zdrowie. To wiedza cenna praktycznie dla każdego – komentuje dr Piotr Nowacki, prezes Stowarzyszenia Poranek.
Rola stylu życia w zdrowej diecie
Jak podkreśla ekspertka akcji, z dbaniu o zdrową dietę i dobrą sylwetkę obok walorów zdrowotnych żywności ważne są również walory estetyczne i smakowe oraz odpowiedni styl życia.
– Świadome odżywianie jest kluczem do zachowania zdrowia i profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Dzięki dobrze dobranej diecie jesteśmy w stanie uniknąć wielu schorzeń, a nawet poprawić wyniki przy chorobach już istniejących. Ważne jednak, aby oprócz właściwości zdrowotnych nasza dieta była urozmaicona i smaczna - wtedy zdrowe odżywianie nie będzie dla nas dużym wyzwaniem – komentuje Magdalena Kowalska, dietetyk, ekspertka akcji Stowarzyszenia Poranek.
– Dbając o zdrowie i dobrą sylwetkę należy patrzeć holistycznie – obok zasad zdrowego odżywiania ważne są inne elementy codziennego stylu życia. Obrazuje to np. omawiana przez nas na jednym z filmów nowa wersja piramidy żywieniowej, w której na najważniejszej pozycji znajduje się aktywność fizyczna a uwzględniona jest również aktywność umysłowa i sen, którego deficyt wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nadwagi i otyłości. Zastosowanie nawet kilku prostych wskazówek może znacząco poprawić nasz wygląd i samopoczucie – dodaje ekspertka „Miesiąca dobrego żywienia”.
Jak nie marnować żywności?
Jednym z tematów poruszanych w ramach „Miesiąca Dobrego Żywienia” jest kwestia marnowania żywności. Obecnie na świecie 25-30% całkowitej wyprodukowanej żywności jest tracona lub marnowana[1]. Przeciętna polska rodzina rocznie wyrzuca do śmieci żywność wartą 2500 zł[2]. Wprowadzenie kilku prostych zasad pozwoli odciążyć domowy budżet a zarazem środowisko naturalne.
Kilka rad, jak nie marnować żywności:
- przed każdymi zakupami rób listę potrzebnych produktów
- nie kupuj na zapas (z wyjątkiem produktów łatwych w przechowywaniu, np. konserw, makaronów)
- czytaj ze zrozumieniem daty ważności na produktach – termin przydatności do spożycia, a data minimalnej trwałości to nie to samo!
- przechowuj żywność zgodnie z instrukcjami na opakowaniu
- wkładaj nowo kupione jedzenie głębiej do lodówki
- podczas gotowania wykorzystuj produkty z poprzedniego obiadu
- zadbaj o odpowiednią konserwację żywności (np. poprzez mrożenie lub suszenie produktów).
Więcej porad: www.stowarzyszenieporanek.pl
Stowarzyszenie Poranek – powstało w styczniu 2013 roku z inicjatywy kilkunastu osób zaangażowanych od lat w pomoc osobom najuboższym. Współprowadzi punkty wydawania żywności we Wrocławiu i Lidzbarku Warmińskim, prowadzi działalność edukacyjną m.in. na temat zdrowego żywienia.
Więcej o stowarzyszeniu Poranek: www.stowarzyszenieporanek.pl
Kontakt dla mediów:
Łukasz Jachemski
Stowarzyszenie Poranek
tel. +48 785 627 718
ljachemski@stowarzyszenieporanek.pl
-
Informacja Prasowa
docx ・164.98 kB
Źródło: Stowarzyszenie Poranek