22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, ustanowiony ponad 20 lat temu przez ONZ. Dla mieszkańców globalnej północy dostęp do wody nie jest zagadnieniem, któremu przyglądają się ze strachem o przyszłość. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej wśród uchodźców i mieszkańców regionów dotkniętych kryzysami humanitarnymi, dla których dostęp do bieżącej wody pozostaje codziennym zmartwieniem.
Co najmniej dwa miliardy ludzi na świecie regularnie korzystają z zanieczyszczonej wody, a więcej niż jedna na dziesięć nie ma podstawowego dostępu do wody pitnej. Źródła tego stanu rzeczy są różne – powodzie, brak oczyszczalni, konflikty terytorialne – ale skutki zawsze te same. Szacuje się, że każdego roku skażona woda pitna jest przyczyną 485 000 zgonów w wyniku biegunki. W Jemenie zniszczenie sieci kanalizacyjnej przyczyniło się do wybuchu trwającej już piąty rok epidemii cholery, która dotknęła ponad milion mieszkańców.
W krajach zniszczonych toczącymi się walkami, brak infrastruktury wiąże się z koniecznością szukania dostępu do wody na wszelkie możliwe sposoby. W Syrii aż 27% gospodarstw domowych wydaje 1/5 miesięcznych zarobków na zakup wody dostarczanej cysternami – choć standardy WHO wskazują, że koszty usług wodno-kanalizacyjnych nie powinny przekraczać 5%. Zawyżone ceny i niestabilne kursy walut sprawiają, że czysta woda jest droga i niedostępna dla najuboższych rodzin. W niektórych miastach, takich jak Dajr az-Zaur, Dara czy Idlib, rodziny wydają średnio 25% swoich dochodów na bezpieczną wodę pochodzącą ze mobilnych zbiorników. Taka dysproporcja negatywnie wpływa na ich zdolność do nabywania innych podstawowych towarów i usług, w tym żywności, mieszkania, zdrowia i edukacji. Dlatego już od 5 lat Polska Misja Medyczna jest obecna na miejscu i pomaga potrzebującym.
Nasilający się konflikt zbrojny wymusił w ostatnich miesiącach dalsze wysiedlenia: przez ostatni rok w granicach Syrii przesiedlono prawie milion mieszkańców. Zwiększone przemieszczenie wewnętrzne wywiera dodatkową presję na istniejące źródła wody, obciążone zimowymi powodziami. Doświadczony dziesięcioletnią wojną kraj mierzy się z kryzysem sanitarnym – aktualnie około 14,6 miliona Syryjczyków nie ma regularnego i bezpiecznego dostępu do usług i obiektów wodnych, sanitarnych i higienicznych. Ponad 7,6 miliona z nich znajduje się w pilnej potrzebie zabezpieczenia przynajmniej jednego z wymienionych segmentów.
Według prognoz WHO do 2025 r. połowa światowej populacji będzie mieszkać na obszarach ubogich w wodę. Bez pilnych działań, ten czarny scenariusz spełni się na naszych oczach.
Wesprzyj akcję Polskiej Misji Medycznej w Syrii:
wpłać datek przez stronę https://pmm.org.pl/chce-pomoc#syria
przekaż 1% podatku wpisując KRS 0000162022
przekaż darowiznę na numer konta PMM dla Syrii: 08 1240 4650 1111 0010 4607 7315