19 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Toalet. W tym dniu Polska Akcja Humanitarna zwraca uwagę na to, że choć dostęp do czystej wody i godnych warunków sanitarnych został uznany w 2010 prawem człowieka, to nadal dwa miliardy ludzi na świecie nie ma dostępu do toalet.
Działania związane z dostępem do czystej wody to nie tylko budowanie studni. To także dbanie o to, aby woda z której korzysta społeczność nie została skażona, chociażby przez nieodpowiednio zabezpieczone ścieki. Najtrudniej zapewnić to w sytuacji, gdy infrastruktura wodno-sanitarna nie istnieje lub została zrujnowana w wyniku wojny. Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia WHO szacuje, że 2 miliardy osób na świecie nie ma dostępu do nawet najprostszego sanitariatu, a co dziesiąty człowiek na świecie spożywa żywność, która miała styczność z zanieczyszczoną wodą.
– Dostęp do sanitariatów pozwala zachować ludziom godność, daje poczucie bezpieczeństwa i prywatności, a przede wszystkim umożliwia zachowanie zdrowia – mówi Anna Budzyńska-Sieczkowska z PAH. – Jest to szczególnie ważne dla osób, które konflikt zbrojny czy katastrofa naturalna zmusiły do ucieczki. Możliwość skorzystania z toalety i umycia rąk pod bieżącą wodą daje namiastkę normalności w takich kryzysowych sytuacjach.
PAH prowadzi działania wodno-sanitarne kompleksowo: buduje sanitariaty i ujęcia wody, kontroluje stan wody, a w sytuacjach szczególnie trudnych dystrybuuje środki uzdatniania wody; współpracuje też ze społecznościami: kształci lokalnych promotorów higieny. Pozwala to przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych takich jak cholera, biegunki, zakażenia, czy infekcje.
– W Somalii i Sudanie Południowym Polska Akcja Humanitarna rozdaje zestawy pomagające utrzymać higienę, w skład których wchodzi mydło, wiadro, tabletki uzdatniające wodę i pakiety higieny menstruacyjnej – mówi Joanna Kucharczyk-Jurgielewicz koordynatorka misji PAH w Sudanie Południowym.
Sytuację ponad połowy ludzi na świecie można poprawić poprzez ułatwienie im dostępu do sanitariatów oraz ujęć czystej wody. Dlatego też Polska Akcja Humanitarna wciąż zbiera środki na budowę studni, toalet i ujęć wody, a także na przeprowadzenie rewitalizacji infrastruktury wodno-sanitarnej na swoich misjach.
Wesprzyj działania Polskiej Akcji Humanitarnej
– przelewem: Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem WASH
– poprzez https://www.pah.org.pl/wplac/
– dołączając do klubu PAH SOS i wspierając PAH comiesięczną darowizną
– dołączając do biegu charytatywnego https://www.pah.org.pl/biegamdobrze/
Źródło: Polska Akcja Humanitarna