Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Nędzy obchodzono 17 października w Kielcach.
Kielce: Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Nędzy
Kielce, 21.10 (KAI)
Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Nędzy obchodzono 17 października w Kielcach. Tego dnia z bezdomnymi spotkał się bp kielecki Kazimierz Ryczan i członkowie ATD (Pomocy dla Wszelkiego Nieszczęścia) Czwarty Świat. Wojewoda świętokrzyski Wojciech Lubawski zaapelował w liście do mieszkańców regionu o wrażliwość i pomoc dla najuboższych. Wojewoda rozmawiał też z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które pomagają ubogim.
W schronisku dla bezdomnych im. Jana Pawła II modlitwom przewodniczył bp Ryczan. Słowami o. Józefa Wrzesińskiego, założyciela ATD, modlono się za bezimienne ofiary głodu i przemocy oraz za wszystkich, którzy trwają przy nich. Modlono się również o powstanie braterskiego świata, w którym każdy człowiek, zanim umrze, będzie mógł dać z siebie co najlepsze i o to, by ludzie nareszcie traktowali innych ludzi poważnie i odrzucili na zawsze niemożność zmiany nędzy. Zanoszono też modły do Boga o rychłą beatyfikację o. Wrzesińskiego.
Następnie goście wraz z bezdomnymi spożyli wspólny posiłek. Wśród gości znajdował się Benoit Fabiani z ATD z Francji oraz przedstawiciele innych organizacji charytatywnych. Spotkanie zorganizowało kieleckie ATD.
Ruch ATD (Pomocy dla Wszelkiego Nieszczęścia) Czwarty Świat założył ks. Józef Wrzesiński (1917-1998), francuski kapłan, który zamieszkał wśród nędzarzy i pomagając im umacniał w nich godność człowieczeństwa. Czwartym światem byli dla niego ludzie skrajnie ubodzy, bezdomni. “Nędzę stworzyli ludzie i ludzie mogą ją zlikwidować” – mówił. Z jego inspiracji ONZ ogłosiła 17 października Międzynarodowym Dniem Walki z Nędzą. Obecnie ATD działa na 4 kontynentach, posiada status konsultacyjny przy ONZ i Radzie Europy. W Polsce istnieje w Kielcach i w Toruniu. Należą do niego ludzie różnych wyznań, również niewierzący. Wśród najuboższych pracuje 360 wolontariuszy Ruchu. W 1997 r. otwarty został proces beatyfikacyjny ks. J. Wrzesińskiego.
jac/im/mo (KAI) og
Źródło: KAI