Trzeci czwartek listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Znaczna większość palaczy uzależnionych od tytoniu, swojego pierwszego papierosa wypaliła w wieku 13-15 lat. W Polsce każdego dnia ok. 500 dzieci rozpoczyna palenie papierosów.
Palenie = epidemia
Dane Światowej Organizacji Zdrowia są zatrważające, do końca stulecia z powodu palenia tytoniu umrze na świecie miliard ludzi. Tylko do 2030 roku nałóg pochłonie 175 milionów ludzi na całym świecie. Dziś palenie papierosów jest przyczyną śmierci ponad 5,4 mln osób rocznie, czyli 1 osoby co sześć sekund. 70% palaczy zaczyna palić przed ukończeniem 18 roku życia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka wśród najmłodszych. Koncerny tytoniowe nieustannie dbają o wizerunek papierosa jako symbolu niezależności i stylu, na co niezwykle podatni są młodzi ludzie. W tym wieku nastolatek poszukuje własnej tożsamości, autonomii, sprawdza swoje możliwości i sposoby radzenia sobie z różnymi trudnościami. Najczęściej pierwszym ryzykowanym zachowaniem jest palenie tytoniu.
Kampania „Palenie jest słabe”
Do projektu nadal mogą zgłaszać się szkoły gimnazjalne, które otrzymają od organizatorów bezpłatne materiały. W dniu Światowego Dnia Rzucania Palenia uruchomiony został kolejny element projektu – dostępny na Facebooku quiz, sprawdzający asertywność.
Źródło: Stowarzyszenie MANKO