20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. W wielu miastach Europy, także w Polsce, coraz częściej zakłada się miejskie pasieki! Także w Bielsku-Białej powstanie pasieka edukacyjna we współpracy Klubu Gaja, ALDI, Miasta Bielsko-Biała i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku Białej.
Pasieka stanie w Tajemniczym Ogrodzie, który powstaje na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego przy ul. Cieszyńskiej. Właśnie zakupiono ule, które posłużą edukacji o pszczołach i pszczelarstwie naturalnym oraz różnorodności biologicznej i zmianach klimatu.
Pasieka w Tajemniczym Ogrodzie, w której zamieszkają trzy pszczele rodziny (ok. 150-180 tysięcy pszczół), będzie służyć aktywnej edukacji w szczególności dzieci i młodzieży, na temat pszczół i ich roli w przyrodzie i życiu człowieka. Poprzez poznawanie pszczelich rodzin i ich zwyczajów edukatorzy Klubu Gaja mówić będą o tym, że pszczoły to nie tylko miód ale przede wszystkim podtrzymywanie życia na ziemi.
Jacek Bożek z Klubu Gaja, podkreśla: „Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z potrzeby ochrony pszczół i wszelkich zapylaczy. To nasi mali ale tak naprawdę wielcy sprzymierzeńcy. Jesteśmy zależni od ich pracy i dobrostanu. Wspaniale, że dzięki współpracy Klubu Gaja, ALDI, Miasta Bielsko-Biała i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej będziemy mogli gościć pszczoły w Tajemniczym Ogrodzie i edukować obywateli o znaczeniu pszczół dla ekosystemu. Przy ulach będziemy mogli rozmawiać nie tylko o miodzie ale i o różnorodności biologicznej oraz wpływie ludzi na zmiany klimatu. Naszymi nauczycielami będą pszczoły i ich związki z przyrodą”.
Pasieka powstaje w ramach programu Święto Drzewa Klubu Gaja, którego partnerem strategicznym jest ALDI.W tym roku Klub Gaja planuje pierwsze wydarzenia w pasiece, m.in. warsztaty pszczelarskie, podczas których uczestnicy będą mogli poznać rodzinę pszczelą, jej potrzeby i zwyczaje oraz warsztaty ogrodnicze, które będą kolejnym krokiem do poznawania pszczół i zdobywania wiedzy, jak zapewnić im pożywienie. Warsztaty odbędą się w ramach Festiwalu Ekodzieło dofinasowanego ze środków Miasta Bielsko-Biała.
Źródło: Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja