Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej: Uhonorowanie ludzi niosących pomoc ludziom
Od 2008 r. w dniu 19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. Komisja Europejska uhonoruje osoby, które poświęcają swoje życie ratowaniu i poprawie życia tych, którzy potrzebują pomocy, by przeżyć.
„Pracownicy organizacji humanitarnych są skromni w odróżnieniu od swoich dokonań: każdy z nich odmienia los setek istot ludzkich, które stojąc w obliczu śmiertelnego zagrożenia, głodu i cierpienia, mogą przeżyć, odzyskać nadzieję i samowystarczalność”, podkreśliła Kristalina Georgijewa, komisarz UE ds. współpracy międzynarodowej, pomocy humanitarnej i reagowania kryzysowego.
Unia Europejska jest największym darczyńcą pomocy humanitarnej na świecie. Od początku tego roku przekazała ponad 37 % łącznych środków przeznaczonych na globalną pomoc humanitarną. Komisja czynnie angażuje się w działania mające zagwarantować, że wiodąca rola UE w dziedzinie pomocy humanitarnej przynosi wymierne rezultaty. Dyrekcja Generalna ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (ECHO) zatrudnia ponad 400 osób w 47 placówkach na całym świecie, wszędzie tam, gdzie niezbędna jest pomoc humanitarna.
Komisja współpracuje z ponad 200 organizacjami niosącymi pomoc. Wśród partnerskich organizacji humanitarnych jest 14 agencji ONZ, 191 organizacji pozarządowych oraz trzy organizacje międzynarodowe (Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża / Czerwonego Półksiężyca, Międzynarodowa Federacja Krajowych Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża / Czerwonego Półksiężyca oraz Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji).
W 2010 r. Komisja przeznaczyła 1 115 mld EUR na sfinansowanie działań realizowanych przez najbardziej skuteczne organizacje niosące pomoc humanitarną. Wsparcie to przekłada się na pomoc i nadzieję dla 151 mln cierpiących ludzi w 80 państwach.
Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej obchodzony jest po raz czwarty. Jego celem jest uhonorowanie pracowników organizacji humanitarnych, którzy stracili życie, oraz podniesienie świadomości na temat pomocy humanitarnej na całym świecie. Jako tegoroczne hasło kampanii ONZ obrała motto „ludzie niosący pomoc ludziom”. Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej został ustanowiony w 2008 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, które wybrało dzień 19 sierpnia, by uczcić pamięć 22 pracowników organizacji humanitarnych, którzy zginęli w dniu 19 sierpnia 2003 r. w zamachu bombowym na placówkę ONZ w Bagdadzie, w Iraku. Jedną z ofiar był Specjalny Wysłannik Sekretarza Generalnego ONZ ds. Iraku, Sergio Vieira de Mello.
„Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej to dzień pamięci i smutku, a także determinacji, by w dalszym ciągu nieść pomoc najbardziej potrzebującym pomimo istniejących zagrożeń”, oświadczyła komisarz Kristalina Georgijewa.
Pracownicy organizacji humanitarnych płacą wysoką cenę za swoje zaangażowanie. Porwania, strzelaniny i śmiertelne zagrożenia stanowią chleb powszedni w Afganistanie i Somalii, Darfurze, Sri Lance i wielu innych zakątkach świata. Według ONZ w ciągu ostatnich dziesięciu lat niesienie pomocy potrzebującym obarczone jest coraz większym ryzykiem. Liczba ataków na placówki humanitarne wzrosła trzykrotnie, co oznacza blisko 100 ofiar śmiertelnych każdego roku. W 2010 r. doszło do 129 incydentów naruszających bezpieczeństwo pracowników organizacji humanitarnych: 69 poniosło śmierć, 86 odniosło obrażenia, a 87 zostało uprowadzonych.
UE pragnie w dalszym ciągu angażować się w udzielanie wsparcia pracownikom organizacji humanitarnych w ich walce przeciwko ubóstwu oraz podtrzymywać swoje poparcie dla poszanowania zasad humanitarnych.
OSIĄGNIĘCIA UE W DZIEDZINIE POMOCY HUMANITARNEJ
Europa może poszczycić się długoletnią tradycją niesienia pomocy humanitarnej. Jest ona kolebką wielu największych i najbardziej skutecznych organizacji pomocowych na świecie.
Na przestrzeni lat państwa członkowskie UE czynnie angażowały się w udzielanie wsparcia ofiarom licznych sytuacji kryzysowych i nie szczędziły środków na pomoc.
Od ponad 40 lat Unia Europejska niesie również pomoc humanitarną. W 1992 r. utworzone zostało Biuro ds. Pomocy Humanitarnej Wspólnoty Europejskiej (ECHO), którego zadaniem jest zapewnić szybką i bardziej skuteczną interwencję. W lutym 2010 r., gdy Komisja Europejska w obecnym składzie przejęła obowiązki, ECHO zostało podniesione do rangi pełnoprawnej Dyrekcji Generalnej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności. Działanie to było zgodne z traktatem lizbońskim, który nadaje zarówno pomocy humanitarnej, jak i ochronie ludności większe znaczenie. Kristalina Georgijewa została mianowana pierwszym komisarzem UE ds. współpracy międzynarodowej, pomocy humanitarnej i reagowania kryzysowego.
Komisja udzieliła dotychczas pomocy humanitarnej w ponad 100 państwach na całym świecie. Przez lata największymi beneficjentami pomocy UE były: Chorwacja, Bośnia i Hercegowina (w czasie rozpadu Jugosławii), Sudan, Demokratyczna Republika Konga, Afganistan, okupowane terytoria palestyńskie, Pakistan, Rosja i Republika Burundi.
Wśród poważniejszych kryzysów, podczas których solidarność UE przyczyniła się do znacznej poprawy sytuacji, należy wymienić tsunami w Azji Południowej w 2004 r., trzęsienie ziemi na Haiti oraz powodzie w Pakistanie w 2010 r. Co ważne, Komisja koncentruje się na „zapomnianych kryzysach”, tj. sytuacjach wymagających pomocy humanitarnej, które nie są szeroko relacjonowane w mediach, a w przypadku których Komisja jest niejednokrotnie jedynym źródłem takiej pomocy.
Obecnie Unia Europejska jest największym ofiarodawcą pomocy humanitarnej. Do największych dwudziestu darczyńców instytucjonalnych na świecie zalicza się Komisja Europejska oraz 11 państw członkowskich: Szwecja, Zjednoczone Królestwo, Niemcy, Niderlandy, Finlandia, Dania, Hiszpania, Francja, Irlandia, Belgia i Włochy.
Źródło: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce