„Światło jest w nas – parada lampionów” z tysiącem widzów w Gdańsku
Ponad tysiąc widzów uczestniczyło w każdym z dwóch widowisk „Światło jest w nas – parada lampionów” w Gdańsku, w Parku Reagana. Widowiska odbywały się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Ulicy FETA, największego tego typu festiwalu w Polsce. W widowisku, wyreżyserowanym przez Darka Skibińskiego, wystąpili aktorzy związani z A3Teatrem, Hajnówką Centralną - Stacją Kultury, wolontariusze z Europejskiego Korpusu Solidarności w Hajnówce oraz artyści z niepełnosprawnościami.
Przygotowanie widowiska możliwe była dzięki grantowi konkursowemu z programu „Kultura wrażliwa” Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
– Dla tych artystów, z niepełnosprawnością, którzy przybyli do Gdańska z powiatu hajnowskiego wraz z opiekunami, wyjazd był doświadczeniem więcej niż artystycznym – mówi Darek Skibiński. – To była nie tylko radość z gromkich oklasków i gorącego aplauzu gdańskiej publiczności. Była to też pierwsza podróż nad morze, zobaczenie pięknego Gdańska, nocleg w hotelu, przejazd tramwajem, rybka zamówiona w nadmorskim barze…
Parady na FECIE, w sobotę i niedzielę, 13 i 14 lipca o zachodzie słońca. Gdy w parku pojawili się artyści z gigantycznymi lampionami na głowach lub w dłoniach, wykonanymi techniką papier mache, widownia oniemiała. Bajeczna scenografia, kostiumy, wypełniły tajemniczością i magią nadmorski park. Mówiono, że są jak gigantyczne zwierzęta, stwory rodem z baśni. Tłum widzów przyłączył się do magicznego widowiska. Wędrowano z aktorami, tańczono w rytm muzyki, dzielono się światłem, które było „w nas” i „w was”…
Przed paradami dwukrotnie odbyły się warsztaty tworzenia lampionów zrealizowane przez hajnowskich artystów – wolontariuszy dla uczestników warsztatów terapii zajęciowej w Gdańsku, w ośrodku Bizon na Przymorzu. Gdańscy twórcy lampionów także dołączyli do malowniczego korowodu z własnoręcznie wykonanymi świetlistymi rekwizytami. Podobne warsztaty odbyły się także w Hajnówce oraz w Warszawie, tak jak i parady w tamtejszych parkach. Ostatnia parada w ramach projektu odbędzie się jeszcze raz, w Hajnówce, w parku miejskim, 4 sierpnia na zakończenie realizowanego tam latem, od 16 lat, Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep.
Projekt ma charakter kulturalny, społeczny i edukacyjny. Tworzy przestrzeń do podejmowania działań artystycznych osób z niepełnosprawnością i promowania ich działań jako pełnoprawnych artystów - uczestników oraz twórców wydarzeń kulturalnych. Chodzi nam o stworzenie nowego poziomu kontaktów równouprawnionych uczestników w przestrzeni sztuki - dla wszystkich środowisk, na tych samych wspólnych zasadach.
Nasz cel to aktywizacja i rehabilitacja społeczna środowiska osób niepełnosprawnych poprzez teatroterapię - warsztaty włączające, a także popularyzacja idei integracji środowiska niepełnosprawnych i pełnosprawnych twórców sztuki scenicznej poprzez promowanie twórczości artystycznej tworzonej z udziałem osób niepełnosprawnych.
Projekt ten integruje środowisko artystów i osób niepełnosprawnych. Ustala nowy status Hajnówki Centralnej - Stacji Kultury jako miejsca integracji międzyśrodowiskowej i rozszerza oddziaływanie projektu na kontakty ogólnopolskie.
– Projekt jest realizowany w partnerstwie z lokalnymi organizacjami w Hajnówce, a także w Polsce, które współpracują ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami – mówi Agata Rychcik-Skibińska.
W tworzenie barwnego a zarazem magicznego widowiska oraz nabywaniu nowych umiejętności artystycznych przez młodzież i dorosłych włączyli się następujący partnerzy i patroni medialni: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Hajnówce, Środowiskowy Dom Samopomocy w Hajnówce, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Hajnówce, Stowarzyszenie Integracja wraz z portalem niepełnosprawni.pl, Fundacja Kultura bez barier, Stowarzyszenie Scena 96, Ochocki Ośrodek Kultury, Gdański Archipelag Kultury, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep, Polskie Radio Białystok , Gazeta Współczesna, TV Podlasie, TVK Hajnówka.
Źródło: Hajnówka Centralna – Stacja Kultury