28 grudnia 2010, tuż po świętach Bożonarodzeniowych odbyła się w Dynowie nietypowa wystawa obrazów Dawida Kędzierskiego. Lokalizacją tej akcji stała się jabłoń rosnąca na terytorium plebanii, na której rozwieszone były dzieła w stylistyce abstrakcyjnej. Wystawa oparta była na zasadach happeningu i można było już ją oglądać od godzin rannych aż do szesnastej. Inicjatorem i pomysłodawcą akcji był sam autor.
Dawid Kędzierski nie przypadkowo wybrał czas i miejsce. Pejzaż zimowy wraz z atmosferą świąt jest aluzją do świątecznej choinki, oraz wyrażenia samego siebie w sposób niekonwencjonalny. Autor odnalazł drzewo, które spełniało jego oczekiwania prezentacji malarskiej. I było w swej budowie pełną formą. Stało samotnie, więc nie miało konkurencji i jako tło ekspozycji służył mu budynek Domu Pasterza. Dodatkowym aspektem do prezentacji dzieł stał się otaczający śnieg, który wzbogacał kontrast. Dzięki czemu obrazy mocno korespondowały z widzem.
Jak mówi artysta. Drzewo w swej konstrukcji jest już dziełem natury i samo w sobie jest piękne. Wzbogacone o barwę z obrazów staje się dostojne. Obrazy zaczynają żyć innym bytem, pełnić funkcję dojrzałych owoców. Te „owoce” to strój jakim się opasa dana jabłoń i ma ona charakter świąteczny. Dlatego też upodabnia się do choinki, goszczących w naszych domach podczas tych świąt. To czczenie iglaka tkwi w człowieku od wieków, w różnych kulturach i społecznościach wyraża się je w specyfice danego regionu lub kraju. Drzewo jest magiczne i łączy ze sobą trzy światy. Poprzez korzenie których nie widać i które sięgają głęboko w ziemię - ze światem zmarłych. Poprzezpień - ze światem ówczesnym, a dzięki gałęziom - z niebem. A ponadto służy człowiekowi w różnych dziedzinach życia. Więc Świąteczne Drzewo Abstrakcji będzie inspirować do subiektywnych odczuć wizualnych.
Wystawa miała za zadanie zachęcenie do „podglądania sztuki” – w nietypowych aranżacjach. A co za tym idzie, promowania odważnych inicjatyw kulturalnych, ożywienie Dynowa poprzez działanie kulturalne oraz miejsc o wysokiej atrakcyjności nie tylko do ekspozycji.
Dawid Kędzierski ukończył Wydział Sztuki przy Uniwersytecie Rzeszowskim. Obronił dyplom w 2009 r. w pracowni prof. M. Pokrywki i dr A. Nikla, zdobywając wyróżnienie i trzecią nagrodę. Jest współzałożycielem międzynarodowej grupy artystycznej Niezależna Akademia Frenetyków. Obecnie mieszka i realizuje swoje pasje w Nowym Targu.
Źródło: Oficjalna strona miasta Dynów