W Suwałkach powstaje koncepcja nowej instytucji w mieście - Centrum Organizacji Pozarządowych - miejsca dla aktywistów, społeczników, grup nieformalnych, a zwłaszcza dla organizacji potrzebujących wsparcia i dachu nad głową. To wynik listu 14 organizacji pozarządowych do władz miasta oraz debat przedwyborczych i składanych w tym czasie obietnic.
NGO-sy już dwa miesiące po wyborach wystosowały list do nowych władz. Na wniosek organizacji pozarządowych w sprawie suwalskiego COP urzędnicy ratusza odpowiedzieli zaproszeniem na spotkanie w Urzędzie Miejskim w Suwałkach, które odbyło się 11 lutego. Wśród przybyłych znaleźli się przedstawiciele organizacji kulturalnych, społecznych, ochrony środowiska, wspierających seniorów i osoby niepełnosprawne. Gospodarzami byli Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz, Zastępca Prezydenta Marek Buczyński, Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Chuchnowski i Przewodniczący Komisji Finansowo-Budżetowej Zdzisław Przełomiec.
To pierwsze spotkanie było okazją do określenia wizji i oczekiwań zarówno przez organizacje, jak i samorząd Suwałk. W kluczowych kwestiach były one zbieżne - instytucja COP powołana byłaby przez Miasto Suwałki (samorząd), w budynku z miejskich zasobów i przy pomocy jednej lub kilku osób zatrudnionych również ze środków budżetu miasta. Nie byłoby to jednak typowe miejskie biuro. Na tym fundamencie organizacje zobowiązałyby się do prowadzenia szkoleń, warsztatów, akcji i innych działań zwiększających aktywność społeczną mieszkańców Suwałk, w tym przy zaangażowaniu środków z dotacji spoza budżetu miasta.
Uczestnicy zgodnie twierdzili, że takie społeczne laboratorium będzie dużą korzyścią dla życia miasta, że spotkania suwalskich NGOsów we wspólnej przestrzeni zbudują samopomocowe postawy oraz zrozumienie potrzeb innych grup społecznych. Podobnie wspólne było przekonanie o ekonomicznym aspekcie powołania COP, do którego swoją działalność mogłaby przenieść, oczywiście zupełnie dobrowolnie, część organizacji zajmujących lokale komunalne rozproszone po całym mieście. Na spotkaniu dyskutowano też o możliwości ogłoszenia w przyszłym roku konkursu na prowadzenie COP (propozycja prezydenta Marka Buczyńskiego). Wiązałoby się to według obecnych na spotkaniu przedstawicieli organizacji z niekorzystną w tym miejscu konkurencją i uprzywilejowaną pozycją wybranej w konkursie organizacji.
Do dalszego szczegółowego opracowania koncepcji COP powołana będzie grupa robocza, w której oprócz urzędników pracować będą przedstawiciele organizacji ze wszystkich dziedzin.
Sprawa m.in. lokalizacji suwalskiego COP będzie tematem kolejnego spotkania w najbliższy wtorek, 15 lutego w suwalskim ratuszu. Swoją obecność zapowiedział Wojewoda Podlaski Maciej Żywno, który współtworzył podobną instytucję w Białymstoku i popiera suwalską inicjatywę.
Źródło: Stowarzyszenie Pastwisko.org