Stowarzyszenie Ruch Pomocy Psychologicznej "Integracja" Oddział w Nisku i Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. proponują innowacyjne rozwiązania w zakresie kontraktowania usług społecznych na rzecz dzieci. Prowadzenie Placówek Wsparcia Dziennego (świetlic) w oparciu o ten model to jasność i przejrzystość zasad, mierzalna efektywność i skuteczność oraz obopólne zadowolenie - samorządów i NGO-sów prowadzących te formy wsparcia.
Poszukiwanie alternatywnych rozwiązań i modeli budowania koalicji samorządowo-pozarządowej rzecz wsparcia dzieci i młodzieży stanowiło wyzwanie dla Stowarzyszenia Ruch Pomocy Psychologicznej „Integracja”, w partnerstwie z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. w Rzeszowie oraz Gminą Zaleszany. Obszarem działań w realizowanym przez te podmioty projekcie były świetlice środowiskowe i budowanie modelu ich funkcjonowania począwszy od aspektów umożliwiających ich finansowanie przez samorządy aż po programy zajęć w nich realizowane.
Prezentowany materiał w formie podręcznika dedykowanego dla NGO i samorządu lokalnego, przygotowany został przez ekspertów branżowych i przedstawia pewnego rodzaju model funkcjonowania i wspólnej zależności NGO oraz JST, na rzecz wsparcia dzieci i młodzieży za pomocą form, jakimi są świetlice środowiskowe. Model ten został już testowany w 10 placówkach świetlicowych na terenie Podkarpacia. Testy potwierdziły jego skuteczność, dlatego warto sięgnąć po zaproponowane w Suwaku rozwiązania.
Zapraszamy do skorzystania z opisanych rozwiązań i narzędzi, które szczegółowo zostały zaprezentowane w materiałach dostępnych na stronie internetowej www.suwak.org
Projekt „Suwak – innowacyjna metoda kontraktowania usług społecznych na rzecz dzieci” realizowany jest przez , w ramach EFS POKL, Priorytet: V Dobre Rządzenie. Działanie: 5.4 Rozwój potencjału trzeciego sektora. Poddziałanie: 5.4.2 Rozwój dialogu obywatelskiego. Celem głównym projektu było wsparcie Jednostek Samorządu Terytorialnego i Organizacji Pozarządowych z województwa podkarpackiego, w obszarze rozwoju narzędzi związanych z kontraktowaniem usług społecznych w ramach placówek wsparcia dziennego (popularnych świetlic), poprzez opracowanie i przetestowanie innowacyjnych rozwiązań, analizę efektywności tego produktu i jego upowszechnianie.