Sustainable Food System Law – odpowiedzialność konsumencka czy systemowa?
Komisja Europejska ogłosiła konsultacje publiczne w zakresie zrównoważonego unijnego systemu żywnościowego. To szansa na sprawiedliwe, zielone prawo działające na korzyść konsumentów i konsumentek i „przenoszące” odpowiedzialność za #brokenfoodsystem na decydentów i decydentki.
Zrównoważony system żywności to działania systemowe
Wchodzimy do sklepu. Natłok etykiet, certyfikatów, informacji, koloru zielonego. Producenci żywności fundują nam wiele zielonych bodźców, green washing i humane washing. Żywność pochodząca z ferm przemysłowych z sielskimi obrazkami szczęśliwych zwierząt, wiele informacji na temat „lokalności” „zrównoważenia” „naturalności”.
Od lat władze, politycy i decydentki pokazują osobom konsumenckich, że przyszłość planety, klimatu, zwierząt jest w rękach indywidualnych osób. Jednak nasze decyzje są determinowane przez wiele czynników, takich jak dofinansowanie dla sektora żywności, subwencje, odszkodowania, zgoda na wprowadzające w błąd reklamy, brak edukacji w zakresie wpływu systemu żywności na nasze zdrowie, życie, cierpienie miliardów zwierząt tzw. hodowlanych.
Komisja Europejska chce stworzyć ramy prawne, regulujące system żywności. To pierwszy, mocny krok do przyznania się, że indywidualny konsument, konsumentka nie są w stanie zmienić dokonać zmiany systemowej swoim wyborem konsumenckim. Poza świadomymi osobami konsumenckimi potrzebujemy konkretnych, zrównoważonych zmian legislacyjnych, zmian systemowych: począwszy od edukacji klimatycznej uwzględniającej kwestie produkcji żywności, przez obligatoryjne oznakowanie żywności, dostęp do roślinnych posiłków w instytucjach publicznych (w tym placówkach oświatowych), przekierowanie środków finansowych do sektora żywności roślinnej oraz odejście od wspierania produkcji paszy na rzecz wspierania żywności dla ludzi #FoodNotFeed.
Konsultacje Komisji Europejskiej
Inicjatywa KE ma na celu zapewnienie zrównoważonego systemu żywnościowego UE oraz uwzględnienie zrównoważonego rozwoju we wszystkich aspektach polityki związanych z żywnością.
Określi ona ogólne zasady i cele oraz wymogi i obowiązki wszystkich podmiotów w systemie żywnościowym UE.
Konkretnie, określi ona przepisy dotyczące:
- oznakowania zgodności produktów spożywczych z zasadami zrównoważonego rozwoju
- minimalnych kryteriów udzielania zrównoważonych zamówień publicznych
- w zakresie zarządzania żywnością i monitorowania.
Aby przyspieszyć przejście na zrównoważony system żywnościowy, w ramach strategii „Od pola do stołu” podjęto liczne działania, niemniej jednak uznano, że te indywidualne i sektorowe działania nie mogą – ani samodzielnie, ani w połączeniu ze sobą – w pełni zapewnić spójności polityki na szczeblu unijnym i krajowym, uwzględnić zrównoważonego rozwoju we wszystkich politykach związanych z żywnością ani zwiększyć odporności systemów żywnościowych. Z tego powodu w strategii „Od pola do stołu” ogłoszono inicjatywę odnoszącą się do prawa dotyczącego ram horyzontalnych z myślą o przyspieszeniu i ułatwieniu przejścia na zrównoważony rozwój oraz zapewnieniu, aby żywność wprowadzana na rynek UE była w coraz większym stopniu zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju. Taka interwencja na poziomie UE ma na celu stworzenie nowych podstaw dla przyszłej polityki żywnościowej poprzez wprowadzenie celów i zasad zrównoważonego rozwoju na podstawie zintegrowanego podejścia do systemu żywnościowego. Przygotowując tę inicjatywę, Komisja rozpoczyna zatem szeroko zakrojone konsultacje mające na celu zebranie opinii i uwag wszystkich zainteresowanych stron.
Jak wziąć udział?
Ważne – tylko do 21 lipca do godziny 24:00 (CEST).
Zaloguj się na stronie konsultacji
Kwestionariusz wypełnia się online.
Kwestionariusze są dostępne w kilku lub we wszystkich językach urzędowych UE. Odpowiedzi można udzielać w dowolnym języku urzędowym UE.
Koalicja Future Food 4 Climate planuje organizację webinaru na temat konsultacji w lipcu 2022! Jeżeli chcesz umówić się na spotkanie online, potrzebujesz pomocy w wypełnieniu formularza – napisz do Morgan Janowicz morgan@greenrev.org.
Nasz głos dla systemu żywności ma ogromną moc. Presja ma sens!
Źródło: Green REV Institute