6 sierpnia na łąki w Trzcinicy Wołowskiej (województwo dolnośląskie) zostało wypuszczonych 20 susłów moręgowanych.
Susły moręgowane to drugi po żubrze gatunek ssaka, który całkowicie wyginął w Polsce, ale udało się go przywrócić naszej przyrodzie. Program ten prowadzi Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”. Jako pierwsze zostało odtworzone stanowisko susłów w Kamieniu Śląskim. Jak potwierdziły badania monitoringowe przeprowadzone przez „Salamandrę” w tym roku w ostatnim tygodniu lipca, populacja w tym miejscu utrzymuje się już samodzielnie i obecnie liczy co najmniej około 200 osobników.
Od zeszłego roku tworzona jest kolejna populacja – w Trzcinicy Wołowskiej. Susły wypuszczone tam w ubiegłym roku z powodzeniem przezimowały i w tym roku przystąpiły do rozrodu. Obecnie trwają badania szacowania ich liczebności. Zgodnie z metodą stosowaną przez „Salamandrę”, jeszcze w tym i przyszłym roku populacja ta będzie wzmacniana przez wypuszczanie susłów pochodzących z hodowli w Poznańskim Ogrodzie Zoologicznym. Hodowlę tę założono z osobników sprowadzonych z Węgier i Słowacji.
Program jest obecnie realizowany dzięki wsparciu Fundacji EkoFundusz, środkom Unii Eropejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko oraz darowiznom od osób prywatnych - w tym 1% z podatków.