Jak pomóc dzieciom unikać zagrożeń w Sieci i wzmacniać ich cyfrowe kompetencje, dzięki którym budować będą wirtualny świat, o jakim marzą? W Dzień Bezpiecznego Internetu Fundacja Orange zorganizowała warsztaty #SuperKoderzy z podstaw programowania dla najmłodszych.
„Żeby nie było hejtu, żeby nowości kinowe były dostępne on-line, żeby Internet był szybki, żeby można było sterować nim myślami” – takie marzenia wyrazili młodzi internauci, którzy uczestniczyli w warsztatach #SuperKoderów zorganizowanych z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu przez Fundację Orange. Dzieci w wieku 10-12 lat przyjechały do Warszawy z pięciu małych miejscowości, aby rozwijać swoje cyfrowe kompetencje – uczyć się podstaw programowania w języku Scratch i tworzyć aplikacje według własnych pomysłów.
– Pytaliśmy dzieci, o jakim Internecie marzą, czego im w Sieci brakuje i jak urządziłyby wirtualny świat, gdyby miały #supermoce. Ale zależy nam też na tym, aby zyskały poczucie wpływu oraz konkretne kompetencje związane z programowaniem. Kto wie, może na tej sali był przyszły Steve Jobs albo Bill Gates? – mówi Karolina Kanar-Kossobudzka z Fundacji Orange.
Trenerzy z Akademii Małego Hakera, którzy prowadzili warsztat, pojadą za miesiąc do Pracowni Orange w Dubiczach Cerkiewnych, Ostrowie Lubelskim, Radzyniu Podlaskim, Otłoczynie i Ryczywole, aby pomóc #SuperKoderom wejść na kolejne poziomy cyfrowego wtajemniczenia – dorabiać efekty dźwiękowe i animacje do powstających aplikacji.
#SuperKoderzy to projekt realizowany w czterech krajach – we Francji, Rumunii, Hiszpanii i w Polsce. Ma na celu nauczyć dzieci podstaw kodowania i sprawić, że staną się nie tylko odbiorcami treści w Internecie, ale także ich twórcami. W poprzedniej edycji w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania w Polsce wzięło udział 50 dzieci. Autorem pomysłu jest grupa młodych doradców ds. agendy cyfrowej przy Komisarz Neelie Kroes. Uzyskali oni poparcie sieci narodowych Liderów Cyfryzacji, którzy są jej nieformalnymi ambasadorami.
Źródło: Fundacja Orange