Sukces XI Międzynarodowych Senioraliów w Krakowie [patronat ngo.pl]
Co to był za dzień! Chociaż XI Międzynarodowe Senioralia już za nami, to emocje jeszcze nie opadły. Po raz kolejny udowodniono, że Senioralia organizowane przez Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora i Międzynarodowy Instytut Rozwoju Społecznego to największa impreza dla osób starszych w Europie. Aż sześć tysięcy osób miało okazję zintegrować się w doborowym towarzystwie. Mistrz Sobiesław Zasada, niezawodna DJ Vika, olśniewający zespół Duo Performance i gwiazda wieczoru, czyli tenor Mirosław Niewiadomski – to właśnie oni skradli serca uczestników. Swoją obecnością zaszczyciła nas także minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, która objęła wydarzenie patronatem honorowym.
W tym roku odbyła się już jedenasta edycja Międzynarodowych Senioraliów w Krakowie. Tym razem zostały poświęcone śp. dr. Krzysztofowi Czarnobilskiemu – geriatrze, m.in. ambasadorowi „Głosu Seniora” i współtwórcy idei Senioraliów.
Dzięki organizatorom i ich licznym partnerom po raz kolejny miasto królów stało się miastem aktywnych seniorów, którzy chcą poszerzać własne horyzonty i pokazać, że wiek nie jest dla nich żadnym ograniczeniem. Do Parku im. Henryka Jordana przybyli przedstawiciele z ponad stu piętnastu Gmin Przyjaznych Seniorom oraz siedmiu państw (Australia, Austria, Filipiny, Ukraina, Wielka Brytania, Słowacja, Litwa), aby pokazać siłę współpracy na rzecz osób starszych w Polsce.
Wydarzenie rozpoczęło się niezwykle podniośle – o godzinie 9 w Kościele Mariackim odbyła się uroczysta msza święta w intencji pogodnej jesieni osób starszych w Polsce. Była to jednocześnie symboliczna inauguracja wydarzenia. Jednakże oficjalne otwarcie nastąpiło po uroczystej paradzie pod nazwą „Senior ma moc”, podczas której mieszkańcy Krakowa mieli okazję podziwiać barwne stroje i pomysłowe banery naszych seniorów. I tak – po energicznym przemarszu – uczestnicy przy dźwiękach muzyki zawitali do Parku Jordana na czele z rajdowym mistrzem wszechczasów Sobiesławem Zasadą (95 lat).
Senioralia to święto osób starszych i instytucji działających na ich rzecz
XI Międzynarodowe Senioralia w Krakowie nie mogły się rozpocząć bez docenienia osób i samorządów, które dbają o seniorów i starają się poprawiać ich jakość życia każdego dnia. Nie zabrakło też specjalnych wyróżnień: dla gminy Długołęka i gminy Opoczno za największą liczbę uczestników (114 osób i 104 osoby), dla Redy – najbardziej oddalonego samorządu (województwo pomorskie), polonijnych seniorów z Melbourne w Australii, którzy pokonali dla nas 16 tys. km, a także dla naszych partnerów z Nowego Jorku i Worcester w Wielkiej Brytanii.
W trakcie wręczania nagród zastępca prezydenta Krakowa Stanisław Mazur i minister Marzena Okła-Drewnowicz symbolicznie przekazali klucze do miasta na ręce ambasadorów „Głosu Seniora”: Janiny Czai, Grażyny Tworek, Wiesławy Taranowskiej i Marka Plicha.
Po części oficjalnej poprowadzonej przez prezesa Stowarzyszenia MANKO – Głos Seniora, Łukasza Salwarowskiego przyszedł czas na zabawę i podziwianie niezwykle utalentowanych artystów. Na scenie wystąpili: Radosław Suliga, seniorzy z Klubu Seniora+ i Gminnej Rady Seniora z Zabierzowa, Stanisław Wasilewski z Żyrardowa, zespół wokalny „Cantabile” z Opoczna, grupa artystyczno-teatralna „Scena Marzeń” działająca przy Klubie Seniora „Niezapominajka” w Ciechocinku, seniorzy z gminy Bobrowniki i z Wojkowic (Eko Pokaz Mody), seniorzy z UTW w Łazach (Pokaz Mody w stylu Coco Chanel), zespół „Korale” z Centrum Kultury i Sportu w Miechowie, Stylowe Seniorki „Głosu Seniora” w Bezpiecznym i Odblaskowym Pokazie Mody, Regionalnym Pokazie Mody i Pokazie Mody w edycji Gminy Przyjazne Seniorom, Bożena Zielińska z UTW w Końskich, zespół „Baby Jagi” z Szczawna-Zdroju i Jadwiga Schwebs-Kostkiewicz, Mirosława Chochół z UTW w Olkuszu, Krzysztof Bigaj, zespół operetkowy Duo Performance i gwiazda wieczoru tenor Mirosław Niewiadomski. Wszyscy rozgrzali scenę do czerwoności!
Przyjemne z pożytecznym
Senioralia to nie tylko zabawa w rytm największych hitów – to zaledwie tło dla tego, co stanowi prawdziwy sens tego wydarzenia. W parku było obecnych 65 wystawców, przedstawicieli instytucji i organizacji, którzy przygotowali dla uczestników specjalny program. Seniorzy mogli skorzystać z licznych porad lekarskich: psychologa, prawnika i ekonomisty oraz badań: badań kardiologicznych, ciśnienia, słuchu, wzroku, moczu, poziomu cukru we krwi oraz pomiaru masy ciała, gęstości kości, przeglądu lekowego – a to wszystko dzięki wykwalifikowanym pracownikom. Seniorzy byli zatem w naprawdę dobrych rękach! Uczestnicy otrzymali sporą dawkę wiedzy również podczas wykładu pt. „Dbaj o słuch i żyj aktywnie” zaprezentowanego przez partnera strategicznego XI Międzynarodowych Senioraliów w Krakowie, czyli firmę Audika.
Oczywiście nie zabrakło flagowego wykładu prezesa Łukasza Salwarowskiego, który w ramach kampanii „Bezpieczny Senior. Stop manipulacji – nie daj się oszukać” przypomniał o tym, w jaki sposób unikać oszustw i jak reagować na wszelkie próby manipulacji ze strony przestępców.
W międzyczasie rozstrzygnięto konkurs „Seniorze, produkuj własne wino”. W zamyśle jest to akcja promująca podtrzymywanie polskich tradycji przekazywanych przez naszych dziadków oraz niemarnowanie jedzenia: uczestnicy przynosili domowej roboty wina z polskich sezonowych owoców. Konkurs cieszył się wielkim zainteresowaniem, a zwycięzcy – z gmin Końskie i Ciechocinek – otrzymali atrakcyjne nagrody.
DJ Wika skradła serca publiczności
XI Międzynarodowe Senioralia Krakowie nie mogły zakończyć się inaczej – międzypokoleniówka prowadzona przez międzypokoleniowy duet DJ Vikę i DJ Skorpa to co roku bardzo wyczekiwany punkt programu. Seniorzy tańczyli i śpiewali nie tylko do największych hitów ich młodości, ale także do nowszych kawałków. Zdecydowanie nie zabrakło im sił, a Kraków usłyszał, jak wspaniale potrafi bawić się najstarsze pokolenie.
Jeszcze przez kilka tygodni zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy będą żyć tym wydarzeniem. Do zobaczenia za rok!
XI Międzynarodowe Senioralia w Krakowie nie odbyłyby się, gdyby nie nasi patroni i partnerzy – serdecznie im dziękujemy.
Źródło: Stowarzyszenie MANKO