Subiektywne refleksje na temat wolontariatu
Wolontariat jest fajny. Wolontariat jest modny. Wolontariat rozwija. Wolontariat daje dużo możliwości. Wolontariusze to niesamowici ludzie. Wolontariat niesie nieocenioną pomoc. Same superlatywy, plusy i zaszczyty. Tak jest, dopóki jesteś wolontariuszem w organizacji (byłam przez 11 lat wolontariuszką w Pilskim Banku Żywności). Schody zaczynają się, gdy przyjdzie Ci do głowy rozwinąć wolontariat i stworzyć profesjonalne Centrum Wolontariatu.
Okazuje się, że w naszym kraju każdy zna się na wolontariacie tak jak na chorobach i autorytarnie wypowiada się na ten temat.
Tworzenie centrum wolontariatu zaczęłam u źródła, czyli od kontaktu ze Stowarzyszeniem Centrum Wolontariatu w Warszawie. Po ukończeniu szkoleń, zapoznaniu się z pracą Biura Pośrednictwa Pracy dla Wolontariuszy, podjęłam się prowadzenia Centrum Wolontariatu przy Stowarzyszeniu Pomocy Humanitarnej. Otrzymałam pomieszczenie, i to wszystko. Biuro przenosiłam cztery razy. Przedostatnia siedziba była przez dwa lata bez prądu. Obiecane miałam luksusowe warunki w nowej siedzibie, ale potrzeby Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej się rozrosły, no i….
Teraz walczę o utrzymanie 11-metrowego biura. Całe wyposażenie biura pochodzi od życzliwych ludzi. Od 11 lat pełnię dyżury w biurze: prowadzę promocję, szkolenia, piszę projekty, organizuję Galę Wolontariatu, Konkurs Barwy Wolontariatu, Dzień Akceptacji dla osób niepełnosprawnych. Współpracujemy z przeszło 20 organizacjami i instytucjami, pomagając w organizowanych przez nie imprezach, jak i przekazywaniu wolontariuszy do wolontariatu stałego. Tyle historii.
W Powiecie Pilskim jest przeszło 350 organizacji pozarządowych. Średnia wieku prowadzących je liderów to 60+. Część z nich uczestniczy w szkoleniach z pisania wniosków o dofinansowanie działań „do Unii“, ale rzadko kto odważy się przystąpić do konkursu. Pewnych rzeczy, pomimo chęci, nie da się przeskoczyć. Stowarzyszenia utrzymują się ze składek i sponsorów (których już prawie nie ma). Organizacje są za słabe, aby startować do konkursów. Mają za słabe zaplecze, za mały wkład własny, który najczęściej przeznaczany jest na utrzymanie siedziby, trudno więc startować do konkursów mając tylko pomysł i dobre chęci.
Władze Piły są przyjazne trzeciemu sektorowi, mamy forum organizacji pozarządowych, no ale żeby się spotkać, porozmawiać, próbować coś zmienić, to znowu pojawiają się koszty, które może ponieść tylko bogata organizacja, ale najczęściej walczy o swój rozwój, a nie wsparcie słabszych.
Ktoś może powiedzieć, skorzystajcie z pomocy młodych ludzi. W Pile działają dwie wyższe uczelnie, ale studenci w większości dojeżdżają, dorabiają na utrzymanie się na studiach - to grupa ludzi nieangażująca się w wolontariat.
W tym roku uczestniczyłam w szkoleniu dla ekspertów ”Strategia dla wolontariatu“ z Funduszy Norweskich, prowadzonym przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie. Dla mnie, oprócz wiedzy zdobytej na szkoleniu, nie mniej ważne są kontakty z ludźmi zajmującymi się wolontariatem z całej Polski. Dzięki nim dowiedziałam się o programie prowadzonym przez SCW w Warszawie na terenie trzech województw ”Wolontariat w Ośrodkach Pomocy Społecznej”. Sercem moim targnęła zazdrość. Okazuje się, że są w Polsce miejsca, gdzie pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej są delegowani do tworzenia Centrów Wolontariatu. Dostają siedzibę, materiały biurowe, telefon. Żyć, nie umierać. Ja czas, jaki można by poświęcić przyszłym wolontariuszom, czas na zainteresowanie się pracującymi wolontariuszami tracę na walkę o przetrwanie.
Specyfika działalności Centrów Wolontariatu polega głównie na otwartym biurze dla wolontariuszy i potrzebujących. Program „ Wolontariat wart Poznania” zakłada wsparcie poznańskiego Centrum Wolontariatu, nie wspominając jednak o tych, które działają wolontarystycznie nieprzerwanie od kilku lat (od marca 1999). Może warto zawalczyć o to, aby władze naszego województwa przeznaczyły jakąś kwotę na działalność biur Centrów Wolontariatu na terenie Wielkopolski. W ogromnym stopniu ułatwiłoby to rozwój wolontariatu. Pamiętajmy, że wolontariuszy poszukujemy, szkolimy, wspieramy nie dla Centrum Wolontariatu, tylko dla innych instytucji i organizacji pozarządowych. Z nadzieją, że słoneczko z naszego logo zaświeci nad rozwojem wolontariatu w całej Wielkopolsce, z najmilszymi życzeniami dla wszystkich Wolontariuszy z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.