Piętnaścioro studentów wytypowanych przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności (PAFW) spędzi dwa miesiące w Stanach Zjednoczonych na stażu w jednej z amerykańskich korporacji. To trzecia edycja Polsko-Amerykańskiej Inicjatywy Stażowej.
– Ten program to przykład modelowej współpracy między naszymi krajami – mówił Ambasador USA w Polsce Stephen D. Mulle podczas inauguracji programu. – Przygotowuje on Polaków do radzenia sobie z technologiami jutra.
W tym roku w ramach Polsko-Amerykańskiej Inicjatywy Stażowej piętnastu studentów z Polski wyruszy do Stanów Zjednoczonych na letnie praktyki w jednej z siedmiu korporacji: Chevron, Citi, GE Hitachi, Pittsburgh Glass Works, Raytheon BBN Technologies, Sikorsky Aircraft oraz Westinghouse.
– Ten program pozwala nam trzymać się naszego wyjściowego mandatu – mówił prezes PAFW Jerzy Koźmiński – Powstaliśmy, by wspierać polskie przemiany, więc staramy się włączać w nasze działania komponenty amerykańskie. Ten program pozwala studentom nie tylko zdobyć doświadczenie korporacyjne, jest również cennym doświadczeniem międzykulturowym.
Agnieszka Lewandowska brała udział w programie stypendiów pomostowych PAFW, była też wolontariuszką Programu Wolontariatu Studenckiego „Projektor”. Teraz spędzi dwa miesiące w firmie Citi. Korporacja jest z nią w kontakcie, ale jak mówi Karolina – wszystkiego dowie się na miejscu. Prawdopodobnie spędzi po dwa tygodnie na różnych stanowiskach stażowych w tej firmie. Jej koleżanki pojadą do Sikorsky Aircraft i będą zajmować się konstruowaniem wind. Większość stażystów studiuje na kierunkach technicznych.
W poniedziałek, 10 czerwca 2013 studenci odebrali zaproszenia do Stanów od Jerzego Koźmińskiego, Prezesa PAFW oraz Ambasadora Stanów Zjednoczonych Stephena D. Mulla.
Polsko-Amerykańska Inicjatywa Stażowa jest wspólnym przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Ambasady USA w Polsce. Realizatorem inicjatywy jest Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości we współpracy z firmami oferującymi staże oraz polskimi uczelniami.
Oferta staży w USA jest skierowana przede wszystkim do uczestników dwóch programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności: stypendystów Programu Stypendiów Pomostowych oraz studentów-wolontariuszy programu „Projektor - wolontariat studencki”. O staże mogą ubiegać się studenci co najmniej drugiego roku studiów stacjonarnych na polskich uczelniach, biegle władający językiem angielskim, legitymujący się bardzo dobrymi wynikami w nauce i aktywni społecznie. Uczestnicy staży, które trwają od 2 do 3 miesięcy, otrzymują wynagrodzenie. Organizatorzy pokrywają również część kosztów podróży oraz pomagają studentom w uzyskaniu wizy.
W ramach dwóch dotychczasowych edycji PAII 44 uzdolnionych polskich żaków wyjechało do Stanów Zjednoczonych na staże w firmach: Chevron, GE Hitachi, Pittsburgh Glass Works, Raytheon BBN Technologies, Sikorsky Aircraft oraz Westinghouse Electric Company. W tym roku do grona goszczących przedsiębiorstw dołączył również bank Citi.