Stypendia św. Mikołaja to program wspierający zdolnych uczniów, dla których sytuacja finansowa jest barierą w spełnieniu marzeń. Każda szkoła, która przyłączy się do programu pomaga utalentowanej i zaangażowanej społecznie młodzieży w osiągnięciu ich celów. W programie uczestniczy już ponad 250 placówek, a ze stypendiów skorzystało ponad 2 tysiące uczniów.
Zachęcamy do obejrzenia najnowszego spotu zrealizowanego przez Fundację Świętego Mikołaja:
W przyszłości chcę być…
Jak wynika z badań
80% osób uważa, że
brak pieniędzy jest jedną z głównych barier w rozwoju talentów dzieci. Sfinansowanie dodatkowych zajęć poprawiłoby wyniki edukacyjne dzieci. Wśród najczęściej wymienianych udogodnień mających wpływ na poziom edukacji dzieci była
możliwość opłacenia dodatkowych lekcji języka obcego (47%),
zajęć sportowych (30%) oraz
kursów rozwijających wiedzę (28%).
[1]
Stypendia Św. Mikołaja to program, który pozwala dzieciom i młodzieży z niezamożnych rodzin rozwijać talenty, a wszystko dzięki zaangażowaniu szkoły i lokalnej społeczności w zbiórki funduszy na stypendia dla swoich uczniów. Pomoc otrzymują uczniowie, którzy osiągają dobre wyniki w nauce, a przy tym angażują się społecznie w lokalne sprawy swoich społeczności. Dzięki comiesięcznym stypendiom, wypłacanym przez cały rok szkolny, wybrani uczniowie mogą opłacić zajęcia dodatkowe, naukę języka, zakup instrumentu muzycznego albo sprzętu sportowego.
Stypendium to nie jest tylko określona kwota pieniędzy, to bagaż zaufania osób, które brały udział w zbiórce. Dzięki niemu uczymy się odpowiedzialności, ponieważ ludzie, którzy nam zaufali, liczą teraz na nasz sukces i nie możemy ich zawieść – mówi Kacper, były stypendysta, aktualnie student Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Stypendia św. Mikołaja to jedyny w Polsce program, któremu ponad wszystkim przyświeca cel zbudowania społeczeństwa solidarnego. Szkoły, które w ciągu całego roku zbiorą najwięcej środków na stypendia dla swoich uczniów, zdobywają tytuł „Solidarnej Szkoły”.
„Idea tego przedsięwzięcia wpisuje się w program wychowawczy, przyczynia się do rozwijania wolontariatu, pomaga szkołom poznawać środowisko uczniów, pozyskiwać sponsorów, przyjaciół i sympatyków. Darczyńcy wspierający ten program obserwują sukcesy uczniów, a dzięki temu mają poczucie, że są ich współautorami. Często otrzymują w zamian wiele serdeczności, ciepła, a satysfakcja z robienia czegoś dla innych jest dla nich wielką nagrodą za dobre serce” – wyjaśnia Monika Bodnar, koordynatorka programu i dyrektor Gimnazjum nr 1 w Birczy.
Nowe szkoły zainteresowane udziałem w programie mogą zgłaszać się przez cały rok szkolny. Stypendystami programu mogą być uczniowie szkół podstawowych (powyżej 4 klasy), gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Chętni mogą zgłaszać się do programu przez stronę internetową
www.mikolaj.org.pl
Program istnieje od 2010 roku i jest realizowany przez Fundację Świętego Mikołaja. Inicjatywę wspiera wiele znanych osobistości, a wśród nich Franciszek Pieczka, Artur Andrus, Edyta Jungowska czy Rafał Królikowski.
[1] Badanie Millward Brown, listopad 2016