Dla NGO styczeń to czas wielu obowiązków związanych ze starym rokiem i decyzji na nowy rok. Z gąszcza ważnych dla NGO rzeczy wybraliśmy kilka, o których nie można zapomnieć. Pamiętajcie, został tylko tydzień!
Najważniejsze dla NGO sprawy na styczeń to:
- Roczne deklaracje PIT – dla NGO, które zatrudniają (współ)pracowników
- Podjęcie decyzji o rodzaju prowadzonej księgowości – w związku ze zmianami w przepisach dotyczących księgowości
- Uaktualnienie planu kont księgowych
- (Oraz… sprawdźcie, czy na tym koniec zobowiązań!)
Liderko, liderze, zarządzie NGO, to naprawdę musicie sprawdzić.
-
Roczne deklaracje PIT – dla NGO, które zatrudniają (współ)pracowników
NGO (płatnik) zatrudniające pracowników (na etat) albo współpracowników (na umowę zlecenie, umowę o dzieło) przez cały rok, na bieżąco odprowadza do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od umów zawartych ze (współ)pracownikami. Po zakończeniu roku NGO sporządza deklaracje PIT – zawierające informacje o odprowadzonych do urzędu skarbowego zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Najczęściej są to:
- PIT4R – roczna zbiorcza deklaracja o odprowadzonych do urzędu skarbowego zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych
- PIT-8AR – roczna zbiorcza deklarację o odprowadzonych do urzędu skarbowego zaliczkach na zryczałtowany podatek od osób fizycznych
- PIT-11 – roczna deklaracja dla każdej zatrudnionej osoby zawierającą informacje o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przypominamy najważniejsze zasady dotyczące rocznych deklaracji PIT:
- W przypadku zatrudniania przez NGO powyżej 5 osób (liczy się wszystkie rodzaje umów, nie tylko umowy o pracę, ale także umowy umowę zlecenia i umowy o dzieło) deklaracje PIT do urzędu skarbowego NGO wysyłane są wyłącznie przez internet.
-
Deklarację PIT przez internet NGO może wysłać poprzez:
- używany program księgowy, mający moduł wysyłania deklaracji elektronicznie
- system e-deklaracje.gov.pl
- Uniwersalną Bramkę Dokumentów (rozwiązanie stosowane przede wszystkim przez podmioty zatrudniające pracowników na masową skalę)
- Do wysyłania deklaracji PIT przez internet konieczny jest certyfikowany podpis elektroniczny. Koszt „wyrobienia” takiego podpisu to ok. 300 zł.
- Termin złożenia zbiorczych deklaracji PIT (PIT4R, PIT8AR) przez internet mija 1 lutego 2016 r. (wg przepisów jest to koniec stycznia danego roku, ale ponieważ 31 stycznia to niedziela – dzień niepracujący, to w 2016 termin składania deklaracji PIT jest przesunięty o jeden dzień)
- W przypadku zatrudniania przez NGO poniżej 5 osób (liczy się wszystkie rodzaje umów, nie tylko umowy o pracę, ale także umowy umowę zlecenia i umowy o dzieło) deklaracje PIT do urzędu skarbowego NGO może wysłać w wersji papierowej.
- Termin złożenia deklaracji PIT w wersji papierowej zarówno zbiorczych (PIT4R, PIT8AR) jak i indywidulanych (np. PIT-11) mija 1 lutego 2016 r. (wg przepisów jest to koniec stycznia danego roku, ale ponieważ 31 stycznia to niedziela – dzień niepracujący, to w 2016 termin składania deklaracji PIT jest przesunięty o jeden dzień).
-
Zmiany w przepisach dotyczących księgowości w NGO – konieczne podjęcie decyzji
Od 1 stycznia 2016 r. NGO mają 4 możliwości wyboru sposobu prowadzenia księgowości, w zależności od tego, jakiego typu jednostką zdecydują się być:
- jednostką prowadząca księgowość wg pełnych zasad ustawy o rachunkowości – bez uproszczeń
- jednostką małą
- jednostką mikro
- jednostką prowadząca uproszoną ewidencję przychodów i kosztów Uwaga! Jeśli NGO zdecyduje się na prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów, informację taką musi zgłosić do swojego urzędu skarbowego do 31 stycznia 2016 r.
Zanim NGO podejmie decyzję, który ze sposób prowadzenia księgowości jest dla NGO najbardziej odpowiedni, powinno odpowiedzieć sobie na pytania:
- Jak duże były przychody, obroty NGO w 2015 r.
- Ilu NGO zatrudniało pracowników
- Czy NGO prowadziła działalność gospodarczą
- Czy NGO jest organizacją pożytku publicznego (OPP)
- Czy NGO korzysta z dotacji. (Czytaj także: Uproszczona księgowość – wciąż nie wiadomo, co z dotacjami!)
W oparciu o zebrane informacje zarząd NGO powinien podjąć decyzję o wyborze najkorzystniejszego dla fundacji czy stowarzyszenia rodzaju prowadzenia księgowości. Najlepiej przedyskutować to także z osobą czy firmą odpowiadającą za księgowość, analizując, jakie są korzyści ,a jakie mogą być trudności dla NGO wynikające z wybrania danej formy księgowości.
-
Uaktualnienie planu kont
Plan kont jest tworzony zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o rachunkowości, powinien jednak również odzwierciedlać działalność NGO. Dlatego jeśli NGO ma np. nowe dotacje lub inne źródła finansowania, plan kont powinien być uaktualniony.
Aktualizując plan kont w NGO:
- w przypadku otrzymywania dotacji ze środków publicznych sprawdzić, czy układ planu kont odpowiada aktualnie realizowanym projektom i zadaniom publicznym finansowanym z dotacji (które muszą być wyodrębnione księgowo) i jeśli jest taka potrzeba, dodać odpowiednie konta odpowiadające danej dotacji i jej kosztom
- w przypadku podjęcia decyzji o rozpoczęciu działalności odpłatnej pożytku publicznego należy dodać do planu kont rachunkowo wyodrębnione konta księgowe dla przychodów i kosztów tej działalności (o ile plan kont wcześniej ich nie zakładał)
- w przypadku podjęcia decyzji o rozpoczęciu działalności gospodarczej należy sprawdzić, czy układ planu kont zawiera rachunkowo wyodrębnione konta księgowe dla przychodów i kosztów tej działalności (o ile plan kont wcześniej ich nie zakładał)
- w przypadku organizacji pożytku publicznego (OPP) należy dodać do planu kont rachunkowo wyodrębnione konta księgowe dla przychodów z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych, kosztów (wydatków) z 1%, w tym także odrębnego konta księgowego na wydatki związane z promocją ponoszone z odpisów z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. Czytaj także: Na co można wydać pieniądze z 1%?
Plan kont jest załącznikiem do polityki rachunkowości, dlatego można go modyfikować także w trakcie roku obrotowego (podatkowego). Ma to miejsce wtedy, jeśli NGO np. otrzyma dotacje w ciągu roku albo rozpocznie działalność odpłatną pożytku publicznego i w planie kont trzeba będzie dodać nowe pozycje.
-
Inne obowiązki NGO w styczniu
Wiele NGO ma w styczniu jeszcze inne obwiązki. Zarząd NGO powinien sprawdzić, czy jego obowiązkiem w styczniu jest:
- Złożenie sprawozdania z realizacji zadania publicznego. 30 stycznia mija czas na sprawozdanie z realizacji zadnia publicznego – dotyczy to tych NGO, które realizowały projekt do końca grudnia 2015. Uwaga! Podobna zasada: rozliczenia dotacji w ciągu 30 dni może dotyczyć także innych grantów.
- Złożenie deklaracji dotyczącej podatku od nieruchomości. Do 1 lutego (ponieważ 30 stycznia jest dniem wolnym od pracy) należy złożyć deklarację podatkową i ew. zapłacić podatek od nieruchomości – dotyczy to NGO, które wynajmują lokal od gminy (o ile nie są zwolnione z tego podatku) lub są właścicielem lokalu. Więcej czytaj tutaj: Podatek od nieruchomości – sprawdź, czy dotyczy Twojej organizacji
- Złożenie sprawozdania ze zbiórki publicznej. Do 1 lutego (ponieważ 30 stycznia jest dniem wolnym od pracy) należy złożyć sprawozdanie z rocznej zbiórki publicznej, która zakończyła się 31 grudnia 2015 roku. O zbiórkach czytaj: http://poradnik.ngo.pl/zbiorki-publiczne
Dobrego roku!
Więcej informacji, jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – znajdziesz w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)